reklama
 
 

Přibylo mrtvorozených dětí. Cizinky nechodí na kontroly

22. 2. 2008 12:50
Růst zaznamenali na jižní Moravě

Brno - Gynekologové se obávají, že kvůli zvyšující se imigraci cizinců do České republiky poroste počet dětí, které se rodí mrtvé.

Matky cizinky již změnily statistiky na jižní Moravě a větší počet takzvaně "mrtvorozených" se zřejmě projeví i v dalších, zejména příhraničních oblastech.

"V mnoha případech porodí mrtvé dítě matky cizinky," potvrdil konzultant Jihomoravského kraje pro porodnictví Vít Unzeitig.

Dvakrát více mrtvých novorozeňat

V kraji se v minulém roce narodilo 27 mrtvých dětí. V roce 2006 jich bylo 22, o rok dříve přitom jen 14.

Zatímco na východě republiky se takzvaná mrtvorozenost týká hlavně žen z východní Evropy, ve zbytku republiky jsou to podle Unzeitiga hlavně matky z asijských zemí.

"Některé cizinky nechodí na pravidelné kontroly na gynekologii. Často pak k porodu přicházejí již s mrtvým plodem v děloze," vysvětlil příčinu nepříznivého jevu Unzeitig.

Úmrtí dítěte tak nemůžou lékaři nijak zabránit, což je stresující nejen pro matku, ale také pro lékaře a sestry.

Porodník: Můžou si za to samy

"V našem kraji se zatím cizinky v počtu mrtvorozených nijak vážněji neodrazily. Je to ale jen otázka štěstí. Potkalo to jižní Moravu, příště to může potkat nás," tvrdí jihočeský konzultant pro porodnictví Petr Sák.

"Ženy, které nenavštěvují pravidelné prohlídky v těhotenství, totiž skutečně zvyšují následná rizika. A můžou si za ně samy," upozornil Sák.

Nárok na standardní lékařskou péči v těhotenství bez finanční spoluúčasti, tak jako jí využívají Češky, mají i cizinky s trvalým pobytem. Platí si totiž veřejné zdravotní pojištění.

Ženy, které trvalý pobyt nemají, si můžou platit pojištění komerční. Podle konkrétních podmínek pojistného programu tato pojištění zahrnují i gynekologická vyšetření a porod.

Občankám Evropské unie sice platí evropský průkaz pojištěnce, ovšem jen pro neodkladnou péči.

"Obecně vzato do ní patří i péče v souvislosti s porodem. Na těhotenské prohlídky se však bezplatné ošetření vztahovat nebude. Nejde o nezbytnou zdravotní péči," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

Jen pětina Ukrajinců má pojištění

Čísla z Ústavu zdravotnických informací a statistiky za rok 2006 ukazují, že smluvní zdravotní pojištění mělo v Česku uzavřeno 71 procent Vietnamců, kteří vyhledali lékaře. U Ukrajinců to už bylo jen 20 procent ošetřených.

"Do budoucna bude nutné tuto situaci nějak řešit. Naše medicína jinak vykazuje pokles perinatologické úmrtnosti, takže úmrtí plodů cizinek jsou zcela zbytečná," míní Unzeitig.

autor: Lenka Smyčková, spolupracovnice Akuálně.cz | 22. 2. 2008 12:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama