Konec regulace: Stanic technické kontroly aut výrazně přibude, Ťok pustí na trh nové firmy

Petr Koděra Petr Koděra
23. 5. 2016 16:28
Ministr dopravy Martin Ťok chce rozšířit počet stanic technických kontrol, zatímco nyní může tuto činnost provozovat jen předem daný počet firem, od příštího roku by se měl trh úplně otevřít. Proti je Profesní komora STK, podle které se zvýší riziko korupce, ceny přitom zůstanou stejné. Chce se proto obrátit na poslance i veřejnost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Bestdrive

Praha - V Česku dojde k radikální změně při technických kontrolách aut. Zatímco nyní může stanice technických kontrol provozovat jen předem daný počet firem, ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce už příští rok regulované odvětví úplně otevřít a pustit do něj neomezenou konkurenci. Lze přitom předpokládat, že o vznik nových stanic bude velký zájem. Jde o jistý byznys bez rizika, protože motoristé na prohlídku auta a pro razítko, které stojí v průměru okolo osmi set korun, dojet musí - stát je po nich u ojetin vyžaduje opakovaně, nejčastěji po dvou letech.

Ťok vysvětluje svůj krok tím, že vyšší počet stanic přinese motoristům větší komfort. "Chceme, aby se zvýšil počet stanic technických kontrol tam, kde aktuálně motoristům mohou chybět. STK budou tím pádem dostupnější a objednací lhůty se zkrátí. Díky tlaku konkurence by mohlo dojít i ke snížení cen,“ objasňuje ministr dopravy Dan Ťok.

Zřejmě i proto se Ťokovy plány nelíbí ani Profesní komoře STK. Předseda sdružení Michal Cuc pochybuje, že se ceny sníží. "Doba prohlídky každého vozu se nezmění a ten čas je třeba zaplatit," říká Cuc, podle nějž navíc hrozí i korupční riziko. Už nyní existují nespolehliví majitelé STK, kde se dá razítko do technického průkazu koupit. A pokud se najednou vyrojí i další vlastníci s licencí, nebude je možné řádně kontrolovat. "I dnes má stát s prověrkami potíže, přestože se mnohé zlepšilo zavedením povinného fotografování aut na kontrolách nebo osobní odpovědností techniků za konkrétní vozidlo,“ říká Cuc a hodlá o novince vyvolat veřejnou debatu a obrátit se i na poslance.

Ministerstvo dopravy si ale stojí za svým. Chce změnit současnou praxi, podle níž uděluje oprávnění k provozování STK krajský úřad. Dostat licenci ale nemůže každý. Nejdřív se musí podle vzorce vypočítat, zda je vůbec STK v dané lokalitě potřeba. Určuje se to na základě počtu registrovaných aut.

Podle ministra Ťoka však tento způsob někdy nevypovídá o skutečné potřebě další STK, protože auta registrovaná v určitém obvodu vůbec nemusí v tomtéž obvodu jezdit a nemusí zde tedy ani absolvovat technickou prohlídku.

Ťok navíc zvýšení počtu STK obhajuje i tím, že jim naroste práce a papírování v souvislosti se spojením se stanicemi pro měření emisí do jednoho místa. Sloučení je v plánu na příští rok a vyhoví se tím s předstihem předpisu EU. Dojde tak k zániku samostatných stanic měření emisí. Řidiči obě prohlídky absolvují najednou a nedostatky budou moci řešit ihned a společně. V Česku nyní funguje zhruba 370 STK a 1800 stanic měření emisí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy