Pád běžecké legendy. Emil Zátopek se stal nechtěným symbolem nastupující normalizace

Jan Gazdík Jan Gazdík
26. 3. 2019 5:30
Česko si loni připomnělo 50. výročí okupace republiky vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Vzpomínky pamětníků většinou popisovaly vpád cizích mocností v čele se SSSR, vůči kterým se obyvatelé tehdejšího Československa neměli šanci bránit.
Olympijské hry, Helsinky 1952. Emil Zátopek (v obětí Argentince Reinalda Gorna) vyhrál běh na 5000 metrů. A pak ještě na 10 000 a maraton. Stává se světovou sportovní ikonou.
Olympijské hry, Helsinky 1952. Emil Zátopek (v obětí Argentince Reinalda Gorna) vyhrál běh na 5000 metrů. A pak ještě na 10 000 a maraton. Stává se světovou sportovní ikonou. | Foto: Aktuálně.cz

Nový seriál on-line deníku Aktuálně.cz ve spolupráci s organizací Post bellum připomíná další kapitoly naší novodobé historie, které před 50 lety následovaly a byly už veskrze domácí záležitostí. Šlo o postupné lámání charakterů během období tzv. normalizace. Jedním ze smutných symbolů této éry se stal i slavný běžec Emil Zátopek.

Psal se březen 1969. Československo, obsazené vojsky Varšavské smlouvy a několik měsíců emotivně vzdorující invazi, se začalo postupně propadat do apatie. Z ní ji nevyburcovaly ani zoufalé činy studentů Jana Palacha nebo Jana Zajíce, kteří se v Praze na Václavském náměstí demonstrativně upálili. 

Foto: ČTK, Denis Chripák

Normalizační moc začala poprvé ukazovat svou sílu. Komunistický poslanec Národního shromáždění Vilém Nový veřejně označil Palachův čin za podvod. Student byl podle něj členem organizované skupiny "pětice smrti", za kterou stály prominentní osobnosti tehdejšího Československa jako šachový velmistr Luděk Pachman, novinář Vladimír Škutina, spisovatel Pavel Kohout a studentský lídr Luboš Holeček. 

Ti měli Palacha přesvědčit, aby se jen demonstrativně polil tzv. studeným ohněm, který zaujme veřejnost, ale jemu samotnému neublíží. Celá akce se ale podle komunistického poslance zvrtla a Palach neplánovaně zemřel. Pachman, Škutina, Kohout a Zátopek to označili za sprostou lež a podali na poslance Nového žalobu na ochranu osobnosti, podobně jako později Palachova matka Libuše.

"Byl to Emil, kdo nám navrhl, abychom do toho soudu šli. Uvrtal nás do toho," vzpomíná po padesáti letech spisovatel a disident Pavel Kohout. Do soudního sporu s Novým v březnu 1969 šli podle něj ještě plni odhodlání se bránit a usvědčit komunistického poslance ze záměrné lži. S přibývajícími týdny ale nadšení opadalo, až přišlo nečekané finále. Sám Zátopek vzal žalobu zpět a v soudní síni se začal komunistickému poslanci Novému kajícně omlouvat.

"Předstoupil před soudkyni a prohlásil, že žalobu stahuje, protože by pošpinila zasloužilého soudruha i samu KSČ. Načež chytl jeho pravici a pumpoval s ní, až to bylo i Novému vyloženě trapné," vypráví Pavel Kohout.

"Bylo to pro mne obrovské zklamání, větší než samotný výsledek justiční frašky. Skončila jakákoliv solidarita. Lidé začali ze strachu odpadat a měnit názory. Mělo to osudové důsledky," popisuje známý dramatik a spisovatel počátek éry, kterou později historici označili za tzv. normalizaci, jež odstartovala před padesáti lety, v roce 1969. 

Sportovní ikona

Emil Zátopek patří dodnes k nejlepším atletům všech dob. Svou běžeckou kariéru odstartoval na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století a brzy se začal nesmazatelně zapisovat do historie světové atletiky.

Olympijské hry v Helsinkách 1952. Triumfální běh Emila Zátopka na 5000 metrů. Zlato bral i za prvenství na 10 000 metrů a pak v maratonu.
Olympijské hry v Helsinkách 1952. Triumfální běh Emila Zátopka na 5000 metrů. Zlato bral i za prvenství na 10 000 metrů a pak v maratonu. | Foto: ČTK

Vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích. Na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 stihl jako první člověk na světě vyhrát na trati 5 i 10 kilometrů a vzápětí i v maratonu, který běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň stanovil nový olympijský rekord, což se od té doby nikomu nepodařilo a podle atletických expertů už pravděpodobně nikdy nepodaří. 

Pro komunistický režim byla světoznámá "česká lokomotiva" jménem Zátopek vítaným symbolem úspěchu, kterým se chlubila doma i v zahraničí. Běžec patřil k nejpopulárnějším osobnostem své doby, bez nadsázky ke světovým celebritám. Ve jménu úspěšné atletické kariéry navíc s režimem ochotně uzavíral kompromisy. 

Stal se vojákem z povolání, v roce 1948 vstoupil do KSČ a o několik let později se stal tajným spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky. 10. června 1950 publikovalo komunistické Rudé právo jeho veřejné prohlášení k procesu se skupinou Milady Horákové (poslankyně národně socialistické strany, křivě obviněná z protistátního puče i terorismu a později popravená - pozn. red.). Trest smrti pro Horákovou i ostatní obviněné označil Zátopek v dopise za "příkaz, který vyplývá z poctivé práce všech našich dělníků pro nás vojáky, aby pokojný život byl zachován". 

Milada Horáková.
Milada Horáková. | Foto: Archiv filmu Milada

"Nikdy nic takového jsme nepodepisovali ani neříkali. Emil se o politiku nezajímal, a když, tak na to spíš doplatil," tvrdí Zátopkova manželka Dana v knize rozhovorů "Staří a nezkrotní" (Triton, 2018) s novinářkou Ivanou Karáskovou. Sám slavný běžec se ale podle historiků od svého prohlášení (možná vynuceného) nikdy veřejně nedistancoval.  

Žil hlavně atletikou, v níž dosahoval závratných úspěchů. Během tzv. Pražského jara se stal Emil Zátopek jednou z tváří postupně se uvolňujících poměrů v Československu. "Zvykl si na to, že se ho lidé ptají na názory a že on jim říká, jak to je. Byl totiž jedním z mála, který procestoval svět, avšak dlouho nemohl říct pravdu, kterou venku viděl," připomíná spisovatel a atletův životopisec Pavel Kosatík.

Známý běžec veřejně podporoval reformní křídlo komunistické strany a po 21. srpnu 1968 v ulicích často velmi emotivně protestoval proti sovětské invazi. "Ve svých projevech těkal, bloudil, šlo o jakési lidové a dost jalové rebelství," upřesňuje spisovatel Kosatík.

Normalizační úder

Když nastupující normalizační moc získala v roce 1969 sílu, Zátopek - podobně jako řada jeho dalších současníků - brzy ucítil její tlak. Komunistický režim nechtěl dosavadní aktivní podporovatele Pražského jara hned zavírat do vězení. Pokoušel se je přinutit, aby ze svých dosavadních pozic sami vycouvali a veřejně se káli.

Email Zátopek během sovětské okupace v pražských ulicích v srpnu 1968.
Email Zátopek během sovětské okupace v pražských ulicích v srpnu 1968. | Foto: ČTK

Získat zpět Zátopka bylo pro normalizační moc důležité. Byl vysoce postaveným důstojníkem československé lidové armády a šlo o běžeckou ikonu, známou i v SSSR, na jejíž nejnovější chování si soudruzi z Moskvy opakovaně stěžovali. "Normalizátoři vycházeli z toho, že když si prohlášení či názory těchto známých lidí přečte vašnosta v Pelhřimově či Písku, tak se zachová stejně," vysvětluje spisovatel Pavel Kosatík normalizační taktiku komunistického režimu.

Zátopek tlaku podlehl a během soudu s komunistickým poslancem Novým zařadil potupnou zpátečku. "Odešel z toho (soudní pře s komunistickým poslancem Vilémem Novým - pozn. red.), protože dospěl k závěru, že ta žaloba nemá šanci na úspěch. Což se pak taky ukázalo. Lehko se na člověka plivne. My jsme byli známí, a tak nás režim zneužíval. Takových momentů bylo víc," hájí svého manžela Dana Zátopková v již zmíněné knize rozhovorů s novinářkou Ivanou Karáskovou.

Pro spisovatele Pavla Kohouta zůstává ale slavný běžec dodnes příkladem osoby, "která po mrzké dohodě s mocí odstartovala dvě desetiletí hnusné normalizace". Jiní už nejsou v hodnocení Zátopkových kroků tolik příkří. "Když proti vám stojí velké svině, spousta charakterních lidí to nevydrží. Jsou konfrontování s velkým zlem, kterému neumějí čelit," tvrdí spisovatel Kosatík. Atlet se podle něj zalekl i výhrůžek vězněním. "Ne každý se holt uměl tomu zlu postavit jako například spisovatel Ludvík Vaculík," srovnává Zátopkův životopisec. 

Další přízeň totalitního režimu si Emil Zátopek nezískal ani svým veřejným pokáním. Vyhodili ho z armády a někdejší běžecká ikona nemohla nikde sehnat práci. Místo našel až u podniku Stavební geologie, kde šest let jezdil po republice a hloubil studny. 

V roce 1977 vystoupil Emil Zátopek v Československé televizi a odsoudil chartisty jako protistátní živly. Stejně jako v roce 1984 americké "imperialisty", kteří podle něj "zkazili" olympiádu v Los Angeles (země tzv. východního bloku ji bojkotovaly - pozn. red.). "Emil Zátopek nebyl Věrou Čáslavskou (slavná čs. sportovní gymnastka, která se během normalizace komunistům postavila - pozn. red.). Lidé si do úspěšného běžce promítají něco, co v něm ve skutečnosti nebylo," dodává historik Petr Blažek. 

Černobílé obrazy

Obhájci Emila Zátopka připomínají, že i řada jeho nejbližších kolegů ze soudu s komunistickým poslancem Novým měla s totalitním režimem složité vztahy. Jeho ostrý kritik, spisovatel a pozdější chartista Pavel Kohout byl v mládí nadšeným stalinistou a spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB) až do roku 1962. Šachový velmistr Luděk Pachman zase ideově spolupracoval s komunistickou rozvědkou.

Novináře Vladimíra Škutinu zlomilo opakované věznění po soudu s komunistickým poslancem Novým v letech 1969-70 natolik, že se stal velmi výkonným agentem Státní bezpečnosti. Udal mimo jiné Jana Patočku, filozofa a prvního mluvčího Charty 77, který se v březnu 1977 vracel ze schůzky s nizozemským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem. Estébákům také Škutina podával hlášení o svých přátelích, spisovatelích Ivanu Klímovi, Ludvíku Vaculíkovi, písničkáři Jaroslavu Hutkovi či chartistovi Petru Uhlovi.

"I tito lidé se ocitli v těžkých situacích a podlehli či v jisté době bezmezně věřili komunistické ideologii. Například Pavel Kohout ale dnes o své stalinistické minulosti otevřeně a velmi kriticky hovoří. Problematické chování Emila Zátopka naopak mnozí z dějin vytěsňují. Nikdy se například nedistancoval od dopisu, v němž se ztotožňuje s trestem smrti pro Miladu Horákovou. Je sportovní legendou, ale ne morálním vzorem pro mládež," uzavírá historik Petr Blažek.

VIDEO: Zátopek mě poslouchal na slovo, vzpomínal první a jediný trenér slavného běžce

Video: Paměť národa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy