Čaputová v Česku uctila památku sametové revoluce, mluvila s prezidentem i studenty

Čaputová v Česku uctila památku sametové revoluce, mluvila s prezidentem i studenty
Tyto fotografie jsou z její odpolední návštěvy Carolina Univerzity Karlovy na Ovocném trhu v Praze.
Čaputová hned na úvod připustila, že kvůli vyhrocené situaci na polsko-ukrajinské hranici na debatu málem nedorazila.
Slovenskou prezidentku doplnila za stolkem rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Čaputová Česko navštívila 17. listopadu i loni, tehdy byl Zeman v nemocnici.
Foto: Jakub Plíhal
Petr Spáčil Jakub Plíhal Petr Spáčil, Jakub Plíhal
16. 11. 2022 18:33
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na tradiční návštěvu Česka v předvečer 17. listopadu. Dopoledne mluvila bez účasti médií se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Po obědě na ni čekal zaplněný sál Carolina na Univerzitě Karlově, kde měla besedu se studenty. Večer položila květiny na Národní třídě, uctila tak památku sametové revoluce.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy