Prezident Zeman vybral trojici nových ústavních soudců

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2014 13:03
Instituci by měl posílit Vojtěch Šimíček, Tomáš Lichovník a Jiří Nykodým.
Ústavní soud (archivní foto)
Ústavní soud (archivní foto) | Foto: Jan Langer

Praha -  Prezident Miloš Zeman vybral tři nové ústavní soudce. Instituci by měl posílit soudce Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček, prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník a bývalý ústavní soudce Jiří Nykodým.

Informoval o tom server časopisu Respekt.

Podle serveru všechny tři návrhy pocházejí z okruhu justičních špiček kolem současného šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Prezident je následně přijal.

V květnu končí mandát Stanislavu Balíkovi, Michaele Židlické a Ivaně Janů. Prezident je znovu do Ústavního soudu nenavrhne.

Zeman jména nových kandidátů oficiálně oznámí v pátek na Hradě, kam trojici a Rychetského pozval.

Lichovník, který se specializuje na občanské právo, je prezidentem Soudcovské unie od podzimu 2008. Nykodým u Ústavního soudu (ÚS) skončil v prosinci loňského roku.

Mezi významné nálezy, které jako soudce zpravodaj připravoval, patří případ, kdy ÚS zrušil nadstandardy ve zdravotnictví, zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den i pokuty od pojišťoven za nevybírání regulačních poplatků. Byly to klíčové části vládní zdravotnické reformy.

Šimíček zase u Nejvyššího správního soudu (NSS) předsedal senátu, který v roce 2010 rozhodl o rozpuštění Dělnické strany a před časem řešil stížnosti kandidátů vyřazených z volby prezidenta. NSS do boje o Hrad vrátil Janu Bobošíkovou, neuspěli Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý.

 

Právě se děje

Další zprávy