Prezident Zeman má problémy s úbytkem svalů v nohách, tvrdí nemocnice ve zprávě

Tomáš Klézl Michal Polák Tomáš Klézl, Michal Polák
Aktualizováno 24. 10. 2019 19:47
Ústřední vojenská nemocnice ve čtvrtek vydala zprávu o zdravotním stavu Miloše Zemana. Prezident je podle ní sledován kvůli úbytku a narušené funkci svalů, zvláště na dolních končetinách. Současně podle lékařů došlo i k postižení nervových vláken, které se projevuje ztrátou dotykového vnímání na nohách. Laboratorní hodnoty má prezident podle nemocnice v normě.

"Pan prezident během pobytu v ÚVN i v dalších dnech byl sledován a léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zvláště na dolních končetinách," tvrdí nemocnice.

Prezident má podle zprávy také problémy s citem v nohách. "Je také přítomno postižení nervových vláken, projevující se ztrátou čití, tedy dotykového vnímání podnětů na periferii dolních končetin," píše se v dokumentu.

Laboratorní hodnoty jsou však podle vojenské nemocnice v normě, a to "včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících diabetes mellitus".

Nemocnice informovala, že během čtyřdenního pobytu se u prezidenta zaměřili na "nácvik stereotypů chůze a stoje." Lékaři Zemanovi navíc podali výživu, která by měla pomoci obnovit svalovou hmotu a ovlivnit narušenou funkci nervů v oblasti dolních končetin.

To potvrzují i slova mluvčí nemocnice Jitky Zinke, podle které se lékaři u prezidenta zaměřili na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu. "Absolvoval rehabilitační cvičení zaměřená na posílení pohybových stereotypů, byla mu aplikována intenzifikovaná výživa. Nepodstoupil žádný zákrok," uvedla mluvčí.

Sám prezident minulý týden řekl, že jeho jediným problémem jsou bolavé nohy.

V lékařské zprávě se uvádí, že Zeman za dva roky zhubl 20 kilogramů a trpí nechutenstvím. Lékaři objevili známky dehydratace. Podle nemocnice má prezident sklon k nižšímu krevnímu tlaku. Zhoršil se mu také sluch.

Rehabilitace a dieta

Pod zprávou je podepsán ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, kterého Zeman dříve v televizi Barrandov označil za svého ošetřujícího lékaře. Zemanovi doporučil každodenní rehabilitaci, prezident by také měl dbát na hydrataci a výživu. Určil prezidentovi dietu s vyšším podílem proteinů. Hlava státu by měla podle lékaře absolvovat pravidelné kontroly klinického stavu.

Podle zprávy by Zeman měl dostat do svalu léčivý přípravek Milgamma, který obsahuje vitamíny skupiny B. Používá se jako podpůrná léčba při onemocněních postihujících periferní nervový systém, napsala ČTK.

Kromě toho Zavoral prezidentovi doporučil například další léky obsahující vitamíny B a D a probiotika. Při nespavosti má Zeman brát lék Trittico, který patří mezi antidepresiva. Na diabetickou polyneuropatii doporučil lékař prezidentovi Thioctacid.

Zprávu podepsal ředitel nemocnice

Zavoral je specializací gastroenterolog a internista, napsal desítky odborných publikací a podílí se na vzdělávání lékařů v oboru gastroenterologie. Věnuje se také osvětovým akcím v oblasti prevence rakoviny tlustého střeva, působí jako odborný garant Národního programu screeningu nádorů tlustého střeva a konečníku. Svůj výzkum Zavoral zaměřuje též na včasnou diagnostiku nádorů slinivky břišní a dalších onemocnění.

Lékař absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 2000 ukončil postgraduální studium na Vojenské lékařské akademii Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové; v roce 2008 byl jmenován profesorem. Zavoral absolvoval studijní pobyty v Německu, USA a Japonsku.

Zeman nastoupil na čtyřdenní "rekondiční pobyt" do ÚVN ve čtvrtek 17. října, údajně právě na Zavoralovo přání. V neděli pak nemocnici opustil "v dobré pohodě", uvedla Zinke.

Střešovickou nemocnici navštívil Zeman také 24. září kvůli pravidelné lékařské prohlídce. Zavoral tehdy serveru Seznam Zprávy na konci září řekl, že lékaři nenašli žádný zdravotní problém s výjimkou mírné známky dehydratace a "určité únavy".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy