Zeman znovu otálí s přijetím demise, Valachovou zatím neodvolá. Jeho počínání nechápu, říká Sobotka

ČTK ČTK
9. 6. 2017 19:30
Podle premiéra Bohuslava Sobotky nemá Miloš Zeman důvod otálet s odvoláním dosavadní ministryně školství Kateřiny Valachové a jmenováním nového ministra Stanislava Štecha. Chování prezidenta označil za neodůvodněné a nesprávné. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude prezident o odvolání Valachové po návratu z návštěvy Jihočeského kraje.
Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) co nejdříve sejít s kandidátem na ministra školství Stanislavem Štechem a neprodlužovat dobu, po kterou ministerstvo vede Kateřina Valachová (ČSSD).

Premiér v pátek uvedl, že je třeba, aby nastoupil ministr, který bude mít jasný mandát, aby mohl jednat o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí a řešit problémy týkající se rozdělení dotací ve sportu. Chování prezidenta označil za neodůvodněné a nesprávné.

Mluvčí prezident Jiří Ovčáček v pátek sdělil, že odvolání Valachové bude prezident řešit po návratu z návštěvy Jihočeského kraje. "Předpokládám v následujícím týdnu po ukončení této cesty do regionu," uvedl. Zeman navštíví Jihočeský kraj od 12. do 14. června.

"Já především nerozumím postupu pana prezidenta, už má velmi dlouho na Hradě návrh na jmenování nového ministra, už velmi dlouho má na Hradě demisi paní ministryně Valachové, paní ministryně Valachová tu demisi potvrdila i při jejich osobním setkání. To znamená, že pan prezident nepotřebuje žádné nové informace k tomu, aby konal," uvedl Sobotka.

K průtahům není podle Sobotky žádný objektivní důvod a ani žádný důvod z pohledu ústavy. Navíc jsou tady věcné argumenty, proč by už měl být jmenován nový ministr školství, míní předseda vlády.

"A to, co mě zaráží, je, že pan prezident se už ani nenamáhá, aby nějaké argumenty uváděl. Tohle není správné chování," dodal.

Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou řeší policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Podle hlavy státu by si měla svůj krok rozmyslet. Zeman jí dal čas do 10. června, kdy se vrací z cesty do Vietnamu a Kazachstánu. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

V dotační kauze figuruje bývalá náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Elektronické známky bude distribuovat Česká pošta a Čepro

Elektronické dálniční známky bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České pošty a Čepra. V tendru uspěly s cenově nejnižší nabídkou. Dostávat budou 2,3 procenta z ceny prodaných vinět. Nyní je odměna pro distributory 4,6 procenta. Nyní běží 15denní lhůta pro případné námitky proti výběru. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

"Ve výběrovém řízení jsme nově u elektronických zastropovali výši odměny na 3,3 procenta, vítěz pak nabídl 2,3 procenta," uvedla za Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) Lucie Bartáková.

Další zprávy