Prezident Pavel jmenoval ústavními soudci Baxu, Wintra a Zemanovou

ČTK ČTK
5. 6. 2023 16:43
Prezident Pavel jmenoval ústavními soudci Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou ústavními soudci. Jde o první členy Ústavního soudu, které Pavel vybral po své březnové inauguraci. Kandidáty minulý týden schválil Senát.

Trojice nováčků v patnáctičlenném týmu ústavních soudců zaplnila místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května. V neděli vypršelo funkční období také Vladimíru Sládečkovi, kandidáta na toto místo prezident zatím neoznámil. "Předpokládám, že podklady k posuzování předáme Senátu v nejbližších dnech," řekla novinářům mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po Pavlu Rychetském, jehož mandát vyprší 6. srpna. Prezident to nepotvrdil, ale ani nedementoval. V srpnu skončí mandát také soudci Ludvíku Davidovi. Předání podkladů k jejich nástupcům horní komoře Parlamentu očekává Hrad v červnu. "Prezident ještě není rozhodnutý o všech jménech, jasno je víceméně o tom prvním kandidátovi," řekla Řeháková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy