Přehledně: Ústavní soud už je "Zemanův", skoro všechny soudce jmenoval on

Marcela Trávníčková
9. 10. 2015 19:10
Zeman do této chvíle jmenoval již 14 “svých” soudců, naposledy na začátku října Jaromíra Jirsu. Projděte si v přehledné grafice všechna jména.

Praha - Prezidenta Miloše Zemana čekal hned po jeho jmenování v březnu 2013 velký úkol. Během necelých tří let měl Ústavní soud (ÚS) projít kompletní obměnou.

Zeman do této chvíle jmenoval již 14 “svých” soudců, naposledy na začátku října Jaromíra Jirsu. Poslednímu “starému” soudci, Vladimíru Kůrkovi, mandát vyprší v polovině prosince.

Prezident republiky přišel s celkem 18 kandidáty. Čtyři z nich, včetně Jana Sváčka, kterého navrhoval již Zemanův předchůdce Václav Klaus, Senát zamítl.

Do funkce Zeman znovu navrhl pouze dva soudce, předsedu ÚS Pavla Rychetského, ke kterému má Zeman blízko, a Jana Musila. Oba Senátem hladce prošli.

Klaus odmítl navrhnout další ústavní soudce poté, co Senátem neprošlo několik jeho kandidátů. U ÚS tak zůstala tři křesla prázdná, během roku 2013 navíc mandát průběžně vypršel dalším sedmi soudcům. Minulý rok pak třem, letošním rokem končí zbývající dva soudci.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | Foto: Jan Langer

Pavel Rychetský

Předseda Ústavního soudu od srpna 2003. V letošním roce jej prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou pro druhé období. Vystudoval právnickou fakultu v Praze, v letech 1966-1969 byl členem KSČ. Od roku 1968 až do listopadové revoluce pracoval jako podnikový právník. Podepsal Chartu 77, po revoluci se stal generálním prokurátorem a místopředsedou vlády. Stejnou funkci zastával i ve vládě Zemana a Špidly v letech 1998-2003. Zároveň byl od roku 1996 až do roku 2003 senátorem. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy