Předsedou České konference rektorů bude Václav Hampl

ČTK ČTK
10. 6. 2011 15:24
Vystřídá dosavadního předsedu Petra Fialu, který se již o post nemohl ucházet
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MŠMT

Přerov - Českou konferenci rektorů povede v příštích dvou letech rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl. Vystřídá dosavadního předsedu Petra Fialu, který se již o post nemohl ucházet, protože mu v srpnu končí funkční období rektora Masarykovy univerzity v Brně.

Rektoři během dvou dnů v Přerově jednali i o státních maturitách, zákonu o vysokých školách či hodnocení kvality a výkonnosti VŠ, řekl v pátek Fiala.

Hampl se funkce ujme 1. srpna. "Období, které nás čeká, je charakterizováno podněty z okolí univerzity, ze strany ministerstva školství i vedení státu a snahy o reformy terciálního vzdělávání. Rozjíždí se naplno i reforma vědy, která se VŠ také principiálně týká. To jsou věci, se kterými se my musíme velmi efektivně vypořádat," řekl Hampl.

Podle něj bude třeba změnit i vlastní fungování ČKR, které zatím dostatečně neodráží některé změny ve vysokém školství, jakou je mimo jiné rozšiřující se působnost soukromých vysokých škol.

Zvolen v prvním kole

Rektoři vybírali nového předsedu z pěti kandidátů. Hampl byl zvolen v prvním kole voleb. Pro zvolení potřeboval 17 hlasů, ve volbách jich rektor UK obdržel 22.

Infobox

Česká konference rektorů zvolila i místopředsedy. Stali se jimi:

  • rektor Vysoké školy logistiky v Přerově Ivan Barančík
  • rektor VŠE v Praze Richard Hindls
  • rektor Vysoké školy chemicko-technologické Josef Koubek
  • rektor AMU Ivo Mathé
  • rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Vladimír Večerek.

Česká konference rektorů má 48 členů. Jsou jimi rektoři 26 veřejných, dvou státních a 20 soukromých vysokých škol.

Volba předsednictva byla ústředním bodem programu, ČKR jednala ale také například o materiálu, který by měl sloužit pro hodnocení kvality a výkonnosti VŠ. Zpracovala ho pracovní skupina a výsledky předá řešitelům projektu Zajištění a hodnocení kvality systému terciálního vzdělávání, jenž je hrazen z evropských peněz.

"Náš materiál pojmenovává obory činnosti vysokých škol a v nich vytipovává některé popisy kvality. Návrh je ale třeba ověřit, vyzkoušet a k tomu má větší možnosti právě národní projekt," uvedl rektor Večerek. Podle něj by například v oblasti otevřenosti VŠ měly být sledovány ukazatele jako mobilita studentů, jejich pobyty na zahraničních univerzitách či výuka v cizím jazyce na tuzemských vysokých školách.

V oblasti výzkumu by měřítkem mohl být například počet akademických pracovníků a objem a intenzita vědecké práce.

Podle rektorů je systém hodnocení pro vysoké školy důležitý. "Nesouhlasíme s tvrzeními, že české vysoké školy nejsou kvalitní. Hodnocení na základě objektivních ukazatelů by mohlo prokázat, že velké množství škol je na velmi dobré úrovni. Na druhé straně by se ukázalo, že kdo chce být vysokou školou, musí splnit určité parametry," doplnil Večerek.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy