Předpokládal jsem, že Metnar práci napsal sám. Pokud pochybil, je to jeho odpovědnost, říká oponent

Karolína Oškerová, Gabriela Štvrtňová
25. 7. 2018 12:07
Svatopluk Slovák z Ostravské univerzity odmítá, že by při oponentuře Metnarovy diplomové práce pochybil. Komise podle něj nemohla znát texty všech zdrojů.
Ministr obrany Lubomír Metnar.
Ministr obrany Lubomír Metnar. | Foto: Jakub Plíhal

Ostrava - Oponent diplomové práce ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) je přesvědčený, že při posuzování nechyboval. "Oponoval jsem ji s nejlepším vědomím a svědomím," řekl Svatopluk Slovák z Ostravské univerzity. Za případné nedostatky v textu je podle něj zodpovědný přímo Metnar.

"Já si myslím, že pokud nastalo pochybení, tak jednoznačně na straně autora. Tenkrát nebyly systémy, které tyto věci zachytí," sdělil.

Slovák, který Metnarovu práci oponoval v roce 2004, na univerzitě stále působí, je proděkanem pedagogické fakulty. Dodává, že tehdy nebylo v silách komise znát všechny texty nazpaměť. "Předpokládal jsem, že ten text je určitě jeho. Pokud neuvedl odkaz a neznám ten text, tak předpokládám, že je jeho, takže on toho využil a já jako oponent jsem to nezachytil," vysvětlil.

Česká televize v úterý upozornila, že Metnar v diplomové práci řádně necitoval, na 73 stranách textu má jen deset odkazů na zdroje. To ale podle Slováka není nic neobvyklého. Některé práce jsou podle něj plné odkazů, v jiných vychází autor z literatury uvedené na konci práce a píše pak tvořivě a více vlastních věcí. To se podle něj mohlo týkat i práce ministra Metnara.

"Pokud je tam těch citací spousta, na každé straně pět, tak to působí dojmem vyloženě kompilátu a chybí ten osobní přínos toho autora. Takže když je těchto odkazů naopak málo, tak to může hovořit o tom, že buď necitoval, což je špatně, nebo o samostatném přístupu autora k řešené problematice," řekl Slovák.

Ostravská univerzita je s oponentem v kontaktu a Metnarovu práci nyní analyzuje. Výsledky by měly být známy do konce týdne. V podobném termínu se chce vyjádřit i Metnar, který svou práci rovněž analyzuje. Pokud se pochybení prokážou, nevylučuje podle ČT rezignaci.

Premiér Andrej Babiš novinářům řekl, že s ministrem věc probral, domnívá se, že se možná dopustil chyby v citaci, ale v seznamu použitou literaturu měl. "Není to ideální situace, ale jako problém to nevidím," konstatoval premiér podle nahrávky, kterou poskytla Strakova akademie.

"Je to jiná situace, protože on text uvedl v literatuře," porovnal Babiš Metnarovu kauzu s případy údajného plagiátorství, kvůli nimž v posledních týdnech rezignovali ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Lubomír Metnar je již třetím ministrem Babišovy vlády, který má problém se svou závěrečnou prací. Kvůli podezření z plagiátorství už rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy