Předpokládal jsem, že Metnar práci napsal sám. Pokud pochybil, je to jeho odpovědnost, říká oponent

Karolína Oškerová, Gabriela Štvrtňová
25. 7. 2018 12:07
Svatopluk Slovák z Ostravské univerzity odmítá, že by při oponentuře Metnarovy diplomové práce pochybil. Komise podle něj nemohla znát texty všech zdrojů.
Ministr obrany Lubomír Metnar.
Ministr obrany Lubomír Metnar. | Foto: Jakub Plíhal

Ostrava - Oponent diplomové práce ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) je přesvědčený, že při posuzování nechyboval. "Oponoval jsem ji s nejlepším vědomím a svědomím," řekl Svatopluk Slovák z Ostravské univerzity. Za případné nedostatky v textu je podle něj zodpovědný přímo Metnar.

"Já si myslím, že pokud nastalo pochybení, tak jednoznačně na straně autora. Tenkrát nebyly systémy, které tyto věci zachytí," sdělil.

Slovák, který Metnarovu práci oponoval v roce 2004, na univerzitě stále působí, je proděkanem pedagogické fakulty. Dodává, že tehdy nebylo v silách komise znát všechny texty nazpaměť. "Předpokládal jsem, že ten text je určitě jeho. Pokud neuvedl odkaz a neznám ten text, tak předpokládám, že je jeho, takže on toho využil a já jako oponent jsem to nezachytil," vysvětlil.

Česká televize v úterý upozornila, že Metnar v diplomové práci řádně necitoval, na 73 stranách textu má jen deset odkazů na zdroje. To ale podle Slováka není nic neobvyklého. Některé práce jsou podle něj plné odkazů, v jiných vychází autor z literatury uvedené na konci práce a píše pak tvořivě a více vlastních věcí. To se podle něj mohlo týkat i práce ministra Metnara.

"Pokud je tam těch citací spousta, na každé straně pět, tak to působí dojmem vyloženě kompilátu a chybí ten osobní přínos toho autora. Takže když je těchto odkazů naopak málo, tak to může hovořit o tom, že buď necitoval, což je špatně, nebo o samostatném přístupu autora k řešené problematice," řekl Slovák.

Ostravská univerzita je s oponentem v kontaktu a Metnarovu práci nyní analyzuje. Výsledky by měly být známy do konce týdne. V podobném termínu se chce vyjádřit i Metnar, který svou práci rovněž analyzuje. Pokud se pochybení prokážou, nevylučuje podle ČT rezignaci.

Premiér Andrej Babiš novinářům řekl, že s ministrem věc probral, domnívá se, že se možná dopustil chyby v citaci, ale v seznamu použitou literaturu měl. "Není to ideální situace, ale jako problém to nevidím," konstatoval premiér podle nahrávky, kterou poskytla Strakova akademie.

"Je to jiná situace, protože on text uvedl v literatuře," porovnal Babiš Metnarovu kauzu s případy údajného plagiátorství, kvůli nimž v posledních týdnech rezignovali ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Lubomír Metnar je již třetím ministrem Babišovy vlády, který má problém se svou závěrečnou prací. Kvůli podezření z plagiátorství už rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy