Pražští hasiči loni zachránili 217 lidských životů

ČTK ČTK
29. 1. 2014 22:00
Svými zásahy hasiči v Praze také uchránili majetek za více než půl miliardy korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Leoš Kučera

Praha - Pražští hasiči loni zachránili 217 lidských životů. Oproti minulým rokům je to výrazný nárůst. Svými zásahy hasiči v Praze také uchránili majetek za více než půl miliardy korun. Zasahovali ale u nejnižšího počtu požárů za posledních pět let. Sdělila to ve středu mluvčí pražského hasičského sboru Pavlína Adamcová.

Hasiči v hlavním městě museli loni likvidovat celkem 2070 požárů, což je nejnižší počet od roku 2009. Oheň podle hasičských statistik způsobil v metropoli škodu za asi 325 milionů korun a zemřelo při něm osm lidí. Zraněno bylo 165 lidí, což je oproti minulým rokům výrazný nárůst. "Přesto se hasičům podařilo před plameny uchránit hodnoty za více než 544 milionů korun a zachránit 217 lidských životů," uvedla Adamcová. V roce 2012 si hasiči do statistik připsali 152 zachráněných, o rok dříve 87.

"Nejčastější příčinou požárů je dlouhodobě nedbalost dospělých, jako je neopatrnost při kouření, manipulace s otevřeným ohněm nebo zanedbání bezpečnostních předpisů. 'Přední' místo si v příčinách požárů drží požáry úmyslně založené a také technické závady," uvedla Adamcová.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy