Pátým místopředsedou sněmovny se stal šéf ODS Fiala. Dostal 116 hlasů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 11. 2017 15:14
Pátým místopředsedou Poslanecké sněmovny byl zvolen předseda ODS Petr Fiala. Minulý týden poslanci zvolili do místopředsednických funkcí vedle Tomia Okamury (SPD) také Vojtěcha Pikala (piráti), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD).
Petr Fiala.
Petr Fiala. | Foto: Reuters

Praha - Poslanci zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou sněmovny. Fiala získal 116 hlasů. Celkem bylo ve volbě odevzdáno 183 hlasovacích lístků.

Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). V předchozí volbě minulý týden Fiala neuspěl, což posléze vyvolalo spory a kritiku ze stran sdružených v Demokratickém bloku.

Nově zvolený místopředseda Fiala poděkoval těm, kdo pro něj hlasovali, a zdůraznil, že někteří poslanci jej museli podpořit i třikrát. "Někteří mne volili třikrát a to je privilegium, které jiný místopředseda nemá, takže je to velmi silný mandát," řekl Fiala.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek před volbou přislíbil Fialovi za svůj klub podporu, naopak klub SPD ohlásil, že Fialu nepodpoří. SPD vadí to, že občanští demokraté minulý týden na oplátku nepodpořili předsedu jejich hnutí Tomia Okamuru na místopředsedu sněmovny.

Minulý týden poslanci zvolili do místopředsednických funkcí vedle Okamury také Vojtěcha Pikala (piráti), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD).

Fiala po svém zvolení poděkoval těm poslancům, kteří ho volili. "Některým musím poděkovat i třikrát, protože někteří mě volili třikrát," řekl. Fiala zdůraznil, že je schopen rozlišovat mezi pozicí předsedy ODS a procesní a nadstranickou funkcí místopředsedy sněmovny. "A podle toho se tady budu chovat," dodal.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura minulý týden v reakci na Fialovo nezvolení uvedl, že Fiala zřejmě nedostal hlasy od hnutí ANO, SPD a od KSČM. "Nepolíbili jsme prsten, takže jsme tu funkci nedostali," prohlásil.

Faltýnek na plénu před volbou řekl, že zástupci ostatních kandidátů na místopředsedy přišli za hnutím ANO a požádali o podporu ve volbě. Jako "líbání prstenu" to nevnímal. Uvedl také, že dnešní jednání poslaneckého klubu ANO o podpoře Fialovi bylo velmi bouřlivé.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy