Pražáci nám cpou cypoviny, vyrazíme z nich prachy, vyprávěl hejtman. Po videu se slehla zem

Veronika Neprašová Veronika Neprašová, Michaela Vařeková
5. 10. 2016 19:14
Kontroverzní video moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka, ve kterém označuje vysokou politiku za "cypovinu" a prohlašuje, že "z Pražáků musí vyrazit prachy", zmizelo po pár dnech z internetu. Podle Nováka to byl záměr, prý šlo o časově omezenou virální kampaň. Šéf volební strategie sociálních demokratů Miroslav Poche ale tvrdí, že za stažením klipu jsou technické problémy.
Miroslav Novák | Video: ČSSD

Praha – "Nemáme rádi, když nám tu Pražáci cpou ty svoje cypoviny!" Kontroverzní předvolební video Moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka, ve kterém zaznívá i tato věta, vydrželo na webu jen pár dní. Novák v klipu se spolustraníkem, kandidátem na senátora a starostou Nového Jičína Jaroslavem Dvořákem sedí za stolem, popíjejí pivo, jedí klobásy a ostravským nářečím velebí rázovitost severní Moravy. "Jenom ty prachy z Pražáků na silnice musíme vyrazit, bo budeme furt stát jako hňupi!" zní jedno z hesel klipu.

Teď ale jako by se po něm slehla zem. Není k nalezení ani na stránkách ČSSD, ani přímo na stránkách Nováka. A dokonce ani na YouTube. Kdo by přece jen chtěl video hrající na strunu odporu proti pražským politickým "papalášům" vidět, musí strávit nějaký čas hledáním na internetu. Odkaz na něj sdílel třeba novojičínský webový zpravodaj, který má blízko k ODS.

Na důvodu, proč klip z internetu zmizel, se představitelé ČSSD nemůžou shodnout. Podle hejtmana Nováka šlo o předem plánovaný záměr. "Bylo vysláno do světa jako virál, bylo zaplacené na osmačtyřicet hodin, tedy na dva dny. Poté jej agentura dle dohody stáhla," řekl Aktuálně.cz. Zpětnou vazbu od stranických kolegů prý má pozitivní. "Zasmáli se tomu. To byl cíl," dodal.

Šéf volební kampaně sociálních demokratů, europoslanec Miroslav Poche, ale tvrdí, že klip stáhli kvůli technickým problémům. Vyloučil, že by důvodem bylo negativní přijetí spotu. "Ne ne, obsahem to není. Je to vtip a nadsázka. Já jsem z Prahy, takže na to mám jiný náhled, ale nijak mě nepobuřuje. Kandidáti ze severní Moravy jsou rázovití," tvrdí. Žádný příkaz shora tak za stáhnutím klipu z internetu prý nestojí.

Sobotka: Video jsem neviděl, nechci kritizovat

A smířlivý je k počinu svých severomoravských kolegů i premiér Bohuslav Sobotka. "Já to video neviděl, nechci ho proto kritizovat. Určitě bych ale pana hejtmana neposuzoval podle videa, ale podle toho, co čtyři roky dělal," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Na sociálních sítích ale plánovanou originalitu klipu voliči spíše neocenili. "Ať žije buranství! Chtěl bych vidět tu reakci, kdyby podobnej hejt natočili Pražáci," napsal jeden z uživatelů. "Tímto prohlašuji, že ačkoli jsem z Moravskoslezského kraje, zvracím," dodal druhý.

 

Právě se děje

Další zprávy