Právník online: Přijetí ACTA pro Česko nic nezmění

Domácí Domácí
10. 2. 2012 12:40
Odborník na autorská práva na internetu Jiří Čermák odpovídal na otázky čtenářů

Praha - "Pro ČR ACTA opravdu nic nového nezavádí, ale je třeba si uvědomit, že jejími signatáři jsou i jiné státy, kde je míra ochrany práv z duševního vlastnictví podstatně nižší a kde může mít svůj význam," tvrdí Jiří Čermák z advokátní kanceláře Baker & McKenzie, který je odborník na problematiku autorských práv na internetu.

V odpovědích čtenářům Aktuálně.cz poukázal i na několik mýtů, které velmi diskutovaný dokument provázejí.

"Zavést kontroly osobních zavazadel na hranicích může každý stát i bez ACTA," vysvětluje a dodává. "ACTA žádnou povinnost kontrolovat obsah notebooku, přehrávačů či telefonů nezavádí, to je mýtus."

Jiří Čermák vyvrací i tvrzení, že by přijetí dohody znamenalo přenesení zodpovědnosti za chování internetových zákazníků na webhostery. "ACTA žádné takové ustanovení neobsahuje. Opravdu ne. To je mýtus. Stále platí režim, který říká, že poskytovatel volného prostoru (webhoster) neodpovídá za obsah, který na jeho server umístili uživatelé, ledaže ví nebo se dozví, že jde o obsah nelegální (zjednodušeně řečeno). Webhoster nemá povinnost obsah svého serveru aktivně monitorovat."

Vláda zatím dohodu analyzuje

Česko zvažuje, jak se ke schválení kontroverzní protipirátské dohody ACTA postaví. Premiér Petr Nečas po vzoru Polska pozastavil ratifikaci smlouvy a hodlá ji přezkoumat. Odpůrci se v případě schválení obávají omezení svobody internetu.

Proti mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií demonstrují v českých městech stovky lidí. Například v Brně i přes mrazy o víkendu protestovalo 500 aktivistů.

Internetoví aktivisté zablokovali web vlády, Ochranného svazu autorského (OSA), Poslanecké sněmovny a ODS. Před dohodou varoval i Úřad pro ochranu osobních údajů, který se obává omezení práv jednotlivce a posílení kompetencí úřadů.

Odpovědi na otázky čtenářů Aktuálně.cz naleznete pod článkem:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy