Prahou prošel průvod vděčnosti. Ukrajinky a Ukrajinci děkovali Česku za přijetí

Radek Bartoníček Martin Novák Radek Bartoníček, Martin Novák
4. 9. 2022 14:59
Několik stovek Ukrajinců se v neděli sešlo v centru Prahy, aby poděkovalo České republice za to, že je přijala a poskytla jim útočiště před válkou. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února, azyl v Česku získalo během půl roku zhruba 400 tisíc uprchlíků. Přesný počet těch, kteří v zemi pobývají, není znám, část odjíždí do dalších států Evropské unie, někteří se vracejí na Ukrajinu.

Účastníci pochodu se sešli kolem poledne pod sochou svatého Václava. Po úvodním proslovu a za skandování "Děkujeme!" se vydali směrem na Můstek a Staroměstské náměstí. Účastníci, mezi kterými výrazně převažovaly ženy, nesli české a ukrajinské vlajky, a také ručně vyrobený transparent s poděkováním za srdečné přijetí v Česku.

"Dnes jsme vám my Ukrajinky přišly poděkovat za vaší pomoc, za vaší neocenitelnou podporu. Dali jste nám úkryt ve svém domě. Naše děti se mohou hrát, učit, v klidů spát a nemusí se v noci a ve tmě děsit poplašnými sirénami a výbuchy. Každá ukrajinská matka, jejíž dítě Česko ukrylo před válkou a nebezpečím, si to bude pamatovat do konce života," řekla na Václavském náměstí jedna z účastnic pochodu.

Přesný počet ukrajinských běženců pobývajících v České republice není znám. Koncem srpna, půl roku po začátku ruské invaze, odhadoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jejich počet na více než 300 tisíc. Víza dočasné ochrany dosud získalo 424 302 ukrajinských běženců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy