reklama
 
 

Prahou pochodovaly stovky vojáků, poprvé od roku 1985

28. 10. 2008 16:42
Navzdory deštivému počasí dorazily tisíce lidí. Uvnitř fotografie

Praha - Hodinu po poledni odstartovala v Praze na Evropské třídě obří vojenská přehlídka k devadesátému výročí vzniku samostatného Československa.

Přehlídku zahájil prezident Václav Klaus, který připomněl, že armáda a záchranáři jsou připraveni chránit majetek i životy obyvatel České republiky. "Je na místě připomenout si životy tisíců legionářů, kteří obětovali svůj život pro vznik samostatného Československa," řekl.

Kromě něj na přehlídku také dorazila spousta předních osobností české politiky, ale i armády. Nechyběli ministryně obrany Vlasta Parkanová, předsedové obou komor parlamentu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka, předseda Výboru pro obranu Jan Vidím nebo primátor Prahy Pavel Bém.

Stovky lidí uvízly v metru, do Dejvic nedorazily

Do metropole přijely i tanky, přiletěly vrtulníky a také stíhačky Jas-39 Gripen. Chlouba českého letectva se ale nakonec nemohla předvést v plné kráse. Nízko nad Prahou se totiž vznášely dešťové mraky, a tak gripeny nebylo vidět, ale pouze slyšet.

Diváci také mohli spatřit tanky, které měly zvláštní gumové pásy, aby nepoškodily vozovku. Pozornost vzbudil i dvanáct metrů dlouhý speciál Hasičských záchranných sborů Panther FL 6x6.

V průvodu také jelo lehké obrněné vozidlo Dingo, které armáda využívá například v afghánské provincii Lógar.

Kromě těžké techniky diváci mohli vidět psovody se psy, kteří jsou cvičeni k vyhledávání výbušnin, zbraní nebo drog.

I přes deštivé počasí si akci nenechaly ujít tisíce lidí. Další stovky se ovšem do Dejvic nemohly dostat. Dopravní podnik totiž podle serveru Týden.cz podcenil zájem lidí. V metru na trase A tak uvízly stovky zájemců o ojedinělou ukázku techniky armády a dalších složek záchranného systému.

Těm, kteří měli to štěstí a na přehlídku se dostali, se představilo celkem 180 strojů. Přehlídka byla mimořádná především svým rozsahem. Podobná akce se totiž v Praze naposledy konala v roce 1985. Armáda ale od samotného počátku upozorňovala, že přehlídka bude mnohem skromnější a chce odkazovat na tradici první republiky.

"Nebude to demonstrace síly jako v minulém režimu, kdy na Letenskou pláň vyjelo třeba sto tanků. Chceme představit jednotlivé složky naší armády. Nově se přehlídky zúčastní i složky Integrovaného záchranného systému," poukazuje na rozdíly vojenský historik Michal Burian.

Obří přehlídka už od pondělí omezila dopravu na Evropské třídě a také v přilehlých ulicích.

autoři: Markéta Chaloupská, mch | 28. 10. 2008 16:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama