Greens don't want aquarium or stadium on Letná

CzechNews
22. 12. 2008 8:25
The national library is not the only building on Letná opposed by Prague Mayor Pavel Bém and by ODS reps
A giant aquarium
A giant aquarium | Foto: Underwater World Oceanarium (CZ)

Prague - The national library is not the only building on Letná opposed by Prague Mayor Pavel Bém and the majority of city representatives. Bém also doesn't want a national football stadium there or a giant aquarium.

"Letenská pláň will once again become a central city park, whose dominant feature is greenery," Bém promised at a meeting of Prague councillors.

But while Kaplický's library had a big group of supporters, the football stadium and the aquarium never gained much public support. On the contrary.

The civic group Zachraňme Letnou (Save Letná), backed by local Greens, has collected some 7,000 signatures from people opposed to both planned projects. Evan former president Václav Havel joined in.

Upon receiving the list of signatures, Mayor Pavel Bém said, "The giant national football stadium is a pipe dream."

He made similar comments about the aquarium project planned on the site, where Stalin's monument once stood. "Right now we don't see any way of greenlighting the project. On the other hand, we see an opportunity to greenlight greenery on Letná."

National football stadium in Letná
National football stadium in Letná | Foto: AG studio

City Hall was originally in favour

Just several months ago Prague City Hall was not opposed to these two projects. "I thought an aquarium could be quite an interesting aquarium that would bring life to the capital city in an unobtrusive way," said Milan Richter, city councilor in charge of culture.

There were several versions for the national football stadium, ranging from an entirely new structure for 40,000 people to reconstructing the existing Sparta stadium. It was considered as one of the stadiums for the Olympics. Now City Hall doesn't want to have anything to do with it.

"The city will not agree even to this option right now that Letná is being overburdened," said Martin Langmajer, a councilor in charge of regional development.

According to Bém, however, the Sparta stadium should be reconstructed.

"It's a fact that Sparta's stadium is situated on Letná and it will remain there. It's also a fact that it is not an architectural gem.

It will be necessary to invest into repairing its façade and to reconstruct it, but we can rule out that a new giant national stadium would be built here," he said.

Letenská pláň will attract investors

The only big structure to be built on Letná will be the Blanka Tunnel, which will connect the Malovanka intersection with Trója. "The reality is that in two to two and a half years, once the construction of the city's ring road is complete, Letná will be a much more functional and aesthetically pleasing city park," said the mayor.

Blob towering over Prague
Blob towering over Prague | Foto: AG studio

The association Zachraňme Letnou, however, doesn't expect Letná to suddenly stop being lucrative location for developers.

"A location like Letná - a green area with just trees and no buildings in the centre of the city - will make investors restless," said Daniel Hlaváč, chairman of the group.

Vlado Milunić, the renowned who helped design the Dancing House in Prague, wouldn't be against construction on Letná. "I know a many people would like to see Letná undeveloped, but I can imagine a residential area of the 21st century with all the modern conveniences, culture, sports and other services," he said.

Adapted and translated by Prague Daily Monitor.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy