Praha chce, aby stát uznal OD Kotva jako kulturní památku, pošle návrh ministerstvu

ČTK ČTK
28. 9. 2015 9:49
Hlavní město bude usilovat o to, aby ministerstvo kultury zapsalo známý obchodní dům Kotva na seznam kulturních památek. Do dvou týdnů zašle pražský radní pro kulturu Jan Wolf návrh ministerstvu. Stavba architektů Věry a Vladimíra Machoninových ze sedmdesátých let minulého století už o zapsání mezi památky usilovala neúspěšně usilovala v roce 2007.
Obchodní dům Kotva v Praze.
Obchodní dům Kotva v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město Praha bude žádat, aby byl obchodní dům Kotva prohlášen kulturní památkou. Zhruba za dva týdny by měl být hotov návrh, který Praha pošle ministerstvu kultury. Řekl to radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).

Majitel, firma Markland Kotva, zvažuje prodej historické budovy. Kotva byla postavena v 70. letech podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. První pokus o zapsání mezi památky se uskutečnil v roce 2007.

Wolf by chtěl mít zhruba do dvou týdnů vypracován návrh, který odešle ministerstvu. "To pak rozhodne, zda se Kotva stane památkou," řekl. V minulosti se objevil už jeden pokus nechat Kotvu zapsat na seznam památek. Navrhoval to historik architektury Rostislav Švácha, ale neúspěšně.

"Po konzultaci s irskou konsolidační bankou jsme dospěli k názoru, že je ideální situace k prodeji Kotvy," řekl ředitel firmy Markland Kotva Jaroslav Petrů. "Investiční trh je v současnosti velmi aktivní a jsem velice zvědav na výsledky všech transakcí v tomto roce - nejen v ČR či v EU, ale také celosvětově," doplnil. Celý proces je však podle něj teprve v počátku.

Kotva byla postavena v letech 1970 až 1975. Budova má pět nadzemních podlaží a její půdorys tvoří několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Na místě obchodního domu předtím stával kostel a několik domů, které byly všechny zbourány.

 

Právě se děje

Další zprávy