Praha 7 jde vstříc hazardu: Povolí dalších pět heren

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 7. 2013 14:50
Městské části přitom nově mají možnost zakázat na svém území všechny herny a kasina
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Radní městské části Praha 7 v úterý rozšířili seznam heren, které mohou v budoucnu zůstat zachovány. Původních sedmnáct provozoven, které odhlasovali v červnu, navýšili na dvaadvacet.

Městská část má přitom možnost zakázat na svém území všechny provozovny hazardních her.

"ODS a ČSSD v Praze 7 se tak veřejně přiznávají k tomu, že jdou na ruku hazardu a otevřeně upřednostňují zájmy podnikání, které devastuje lidské osudy, před bezpečností a kvalitou života obyvatel Prahy 7," říká zastupitel Strany zelených (SZ) Ondřej Mirovský.

Radní Tomáš Kaštovský (ODS) se brání tím, že se pouze řídili dopisem z magistrátu, který rušení heren zajišťuje. "Museli jsme vysvětlit, proč byly některé herny zrušeny a jiné ne. Báli jsme se, aby to magistrát celé neshodil, a proto jsme některé z heren opět zařadili do seznamu," popsal Kaštovský.

Magistrát skutečně požaduje po městských částech klíč, podle kterého herny třídí. Městská část by se totiž mohla vystavit podezření z korupce, pokud by některou hernu zakázala a jinou - s podobnými podmínkami - naopak povolila.

Pokud se však rozhodne městská část zakázat všechny herny, žádné vysvětlení podávat nemusí. Zatímco část pražských radnic už tuto nulovou toleranci oznámila, Praha 7 se všech heren zbavovat nechce. Naopak jich raději na seznam povolených několik přidá.

Nově na něj přibyla například provozovna na Strossmayerově náměstí, která je podle zastupitelů za SZ jen 60 metrů od základní školy. "Nevím, o jaké provozovně to mluvíte, všechny herny, které byly blíže než sto metrů, jsme zrušili," oponuje Kaštovský.

Dále fungovat může také herna v Plynární ulici, na kterou si občané dokonce stěžovali v petici.

"Je ostudou zastupitelů Prahy 7, že ponechávají v provozu zařízení v ulici Plynární, kde během několika týdnů došlo ke dvěma násilným ozbrojeným útokům s vážnými následky. Je nemyslitelné, aby naše děti chodily kolem heren, kde nerušeně vegetují kriminálníci s dealery drog a narkomany, kteří zde nabízejí drogy jak v supermarketu," píší občané v petici.

Příjmy do městské kasy

"Je naprosto nepochopitelné, že Rada MČ vrací 3 herny také do dolních Holešovic, kde je situace z celé Prahy 7 nejhorší. Herny zde slouží jako doupata pro distribuci drog a silně podporují kriminalitu. Zvyšování počtu heren je v situaci, kdy lze hazard zcela vyhnat, neobhajitelné," říká k situaci v Praze 7 zastupitelka za zelené Silvie Kratochvílová.

Jednotlivé městské části mají díky změně v legislativě nově možnost zbavit se všech heren a kasin na svém území včetně těch, které dosud povolovalo ministerstvo financí. Ne všechny ale po této možnosti sahají.

Radnice totiž dostávají z výdělků kasin na svém území peníze - čím víc automatů, tím větší příspěvek. Loni si takto Praha 7 přišla na více než 15 milionů korun.

"Je to šílené. Přidali tam například jednu hernu na Strossmayerově náměstí, která je 60 metrů od vchodu do základní školy," dodal Mirovský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy