Práce o králících by dnes Malé neprošla, musela by ji přepracovat. Přesto za ní stojíme, říká škola

Karolína Oškerová, Gabriela Štvrtňová
3. 7. 2018 11:56
Mendelova univerzita v Brně shodu v parafrázích na 11 stranách uznává, za prací ale přesto stojí.
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá.
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá. | Foto: ČTK

Praha - Diplomová práce ministryně Taťány Malé (ANO) o chovu králíků by v dnešní době neprošla, sdělila Aktuálně.cz mluvčí brněnské Mendelovy univerzity Jiřina Studenková. Přesto univerzita za obhájeným dokumentem stojí, případ prošetřila a považuje jej za uzavřený.

Na podezření, že Malá opisovala i ve své druhé diplomové práci, upozornil v úterý deník Právo. Už dříve Radiožurnál poukázal na pochybnosti kolem diplomové práce o rodinném právu, kterou nynější ministryně spravedlnosti obhájila na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě v roce 2011.

Práce nazvaná "Mikroklimatické podmínky v chovu králíků" z roku 2005 se v teoretické části nápadně shoduje s o dva roky starší podobnou prací studentky Zity Pavlišové.

Malá doslova přebrala i parafráze, Pavlišovou ale v dokumentu vůbec necituje - odkazuje se místo toho na původní literaturu, z níž nečerpala, informovalo Právo. Mělo by se jednat o 11 z celkových 25 stran teoretické části.

Podle Studenkové by dnes práce antiplagiátorským systémem neprošla. "Určitě by ji autorka dostala k přepracování," říká mluvčí pro Aktuálně.cz a dodává, že v roce 2005 ale ještě systémy na odhalování plagiátů nebyly k dispozici.

Studénková potvrzuje, že si Malá práci zjednodušila. "S tím souhlasíme a v podstatě to vyplývá i z našeho prohlášení, že na těch jedenácti stranách existuje shoda nebo jsou tam shody v pasážích a odstavcích," doplnila.

Univerzita přesto za diplomovou prací stojí a odmítá, že by se jednalo o plagiát. "Pro nás je z pohledu historie důležité, že zpracovala svůj cíl, použila svou metodiku, udělala samostatný výzkum a ta práce byla originální. Ale v dnešní době by určitě ta práce neprošla," sdělila mluvčí.

Zdůraznila, že univerzita už diplomovou práci ministryně Malé přezkoumala, a celou věc tak považuje za uzavřenou.

Související video: Andrej Babiš hájí Taťánu Malou

Nemůžu vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci. Nebylo to ale záměrně nebo úmyslně. Na svoji diplomovou práci jsem hrdá, říká Malá. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy