Práce o králících by dnes Malé neprošla, musela by ji přepracovat. Přesto za ní stojíme, říká škola

Karolína Oškerová, Gabriela Štvrtňová
3. 7. 2018 11:56
Mendelova univerzita v Brně shodu v parafrázích na 11 stranách uznává, za prací ale přesto stojí.
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá.
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá. | Foto: ČTK

Praha - Diplomová práce ministryně Taťány Malé (ANO) o chovu králíků by v dnešní době neprošla, sdělila Aktuálně.cz mluvčí brněnské Mendelovy univerzity Jiřina Studenková. Přesto univerzita za obhájeným dokumentem stojí, případ prošetřila a považuje jej za uzavřený.

Na podezření, že Malá opisovala i ve své druhé diplomové práci, upozornil v úterý deník Právo. Už dříve Radiožurnál poukázal na pochybnosti kolem diplomové práce o rodinném právu, kterou nynější ministryně spravedlnosti obhájila na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě v roce 2011.

Práce nazvaná "Mikroklimatické podmínky v chovu králíků" z roku 2005 se v teoretické části nápadně shoduje s o dva roky starší podobnou prací studentky Zity Pavlišové.

Malá doslova přebrala i parafráze, Pavlišovou ale v dokumentu vůbec necituje - odkazuje se místo toho na původní literaturu, z níž nečerpala, informovalo Právo. Mělo by se jednat o 11 z celkových 25 stran teoretické části.

Podle Studenkové by dnes práce antiplagiátorským systémem neprošla. "Určitě by ji autorka dostala k přepracování," říká mluvčí pro Aktuálně.cz a dodává, že v roce 2005 ale ještě systémy na odhalování plagiátů nebyly k dispozici.

Studénková potvrzuje, že si Malá práci zjednodušila. "S tím souhlasíme a v podstatě to vyplývá i z našeho prohlášení, že na těch jedenácti stranách existuje shoda nebo jsou tam shody v pasážích a odstavcích," doplnila.

Univerzita přesto za diplomovou prací stojí a odmítá, že by se jednalo o plagiát. "Pro nás je z pohledu historie důležité, že zpracovala svůj cíl, použila svou metodiku, udělala samostatný výzkum a ta práce byla originální. Ale v dnešní době by určitě ta práce neprošla," sdělila mluvčí.

Zdůraznila, že univerzita už diplomovou práci ministryně Malé přezkoumala, a celou věc tak považuje za uzavřenou.

Související video: Andrej Babiš hájí Taťánu Malou

Nemůžu vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci. Nebylo to ale záměrně nebo úmyslně. Na svoji diplomovou práci jsem hrdá, říká Malá. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 44 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy