Pokud Malá opisovala, měla by zvážit rezignaci, říká profesor, kterému ministryně na vládě "šéfuje"

Martina Heroldová ČTK Martina Heroldová, Gabriela Štvrtňová, Karolína Oškerová, ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2018 19:46
Ústavní právník Aleš Gerloch je profesorem na Univerzitě Karlově a zároveň i místopředsedou legislativní rady vlády, jejíž šéfkou se tento týden stala ministryně spravedlnosti Taťána Malá.
Ústavní právník Aleš Gerloch.
Ústavní právník Aleš Gerloch. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Pokud se prokáže, že opisovala ve své diplomové práci, měla by ministryně spravedlnosti Taťána Malá zvážit rezignaci, případně by o jejím odvolání měl přemýšlet premiér Andrej Babiš. Redakci Aktuálně.cz to řekl ústavní právník Aleš Gerloch, který je profesorem na Karlově univerzitě a zároveň místopředsedou legislativní rady vlády. Její šéfkou se Malá tento týden stala.

"Pokud by to tak bylo, tak je to závažný handicap zejména z morálního hlediska. Ale v podstatě to beru zatím jako tvrzení, které není jednoznačně doloženo," řekl Gerloch Aktuálně.cz.

Pokud by se však podezření z plagiátorství prokázalo, měla by podle něj Malá na funkci rezignovat. "Myslím, že by to měl předseda vlády opravdu zvážit, nebo případně ona sama, jestli je za těchto okolností vhodné, aby tuto funkci vykonávala," uvedl právník, který byl do roku 2014 děkanem Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Gerloch je jedním z renomovaných právníků, kterým bude Malá v legislativní radě vlády "šéfovat". Ministryně, která má být do úřadu uvedena v pátek večer, ale čelí podezření, že opisovala ve své magisterské práci z oblasti rodinného práva, kterou před sedmi lety obhájila na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě.

Gerloch nástup ministryně, o jejímž vzdělání panují pochybnosti, označuje za "nestandardní situaci". "Já ji osobně neznám, neměl jsem možnost se s ní osobně seznámit, ale ty neformální údaje (o jejím vzdělání, pozn. red.) zatím samozřejmě nejsou úplně přesvědčivé," řekl Aktuálně.cz Gerloch.

Zároveň ale připouští, že kvalifikace v oboru práva nemusí být v ministerské funkci rozhodující. "Protiargumentem ale může být, že ministr je ve vládě manažer, politik, není to primárně odborník v nějaké oblasti, takže formální požadavek na právnické vzdělání a právnickou kvalifikaci tam není. Ale je to v tomhle směru nestandardní situace," dodal.

Ministryně spravedlnosti v posledních dnech čelí kritice nejen kvůli svému vzdělání ze soukromé bratislavské Panevropské vysoké školy, které mnozí pro výkon takové funkce považují za nedostačující, ale zejména kvůli pasážím ve své diplomové práci, které údajně bez udání zdrojů opsala.

Podle Radiožurnálu, který práci analyzoval, Malá v práci bez uvedení zdroje přejala části diplomové práce Veroniky Grossové z brněnské Masarykovy univerzity, a to dokonce i se stejnými překlepy. Čerpala také z internetových zdrojů, které však v soupisu literatury neuvedla, a některé pasáže měla zkopírovat z publikace České rodinné právo, jíž se práce nápadně podobá i svou strukturou.

Práce Malé prošla systémem, za jeho dokonalost ale neručíme

Malá obvinění z plagiátorství odmítla. "V diplomových pracích jsou citace z odborné literatury žádoucí a já jich nevyužila víc, než bývá běžné," řekla Malá pro Radiožurnál. Na tiskové konferenci po uvedení do úřadu však připustila, že někde možná citaci uvést zapomněla. "Já jsem tu práci skutečně psala sama a velmi mě tato kauza mrzí. To téma mě velmi zajímalo a věnovala sem se mu řadu měsíců. Nemohu vyloučit, že jsem někde zapmněla uvést citaci, nebyl to ale úmysl," dodala a připomněla, že práce i její obhajoba byla hodnocena nejvyšší možnou známkou.

Paneurópska vysoká škola (PEVŠ), kde Malá titul získala, ministryni hájí a vydala prohlášení, že její závěrečná práce je v pořádku. "Protokol o kontrole originality u dané práce identifikoval shodu s jinými pracemi v souboru CRZP (Centrální registr závěrečných prací, pozn. red.) v rozsahu 0,00 procenta, tedy žádnou shodu," informovala. Zároveň však připustila, že systém nemusí být dokonalý a zřekla se jakékoli zodpovědnosti.

"Případná nedokonalost informačního systému, za který je odpovědný stát, Centrální registr závěrečných prací, nemůže být interpretována jako pochybení školy," uvedla instituce a doplnila, že údajná pochybení za případný nečestný postup Malé nejsou odpovědností školy. Podle dostupných informací ale slovenský systém v roce 2011, kdy Malá diplomovou práci obhajovala, nepracoval s databází českých prací.

Podle PEVŠ nemá nyní škola vůči Malé žádnou disciplinární pravomoc, protože její závěrečná práce byla obhájena a studium řádně ukončeno. Ve zkušební komisi byli i zástupci české akademické obce. Slovenský zákon o vysokých školách navíc zpětné odnětí titulu neumožňuje.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy