Na letošní Forum 2000 dorazí Gorbačov i disident Bjaljacki

ČTK ČTK
20. 8. 2014 13:40
Osmnáctý ročník konference se bude zabývat kritickou reflexí demokratických transformací ve světě.
Bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov.
Bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov. | Foto: Reuters

Praha - Mezi hlavními hosty letošního ročníku konference Forum 2000 budou bývalý sovětský vůdce a nositel Nobelovy ceny za mír Michail Gorbačov, estonský prezident Toomas Hendrik Ilves či nedávno propuštěný běloruský disident Ales Bjaljacki.

Jména ve středu oznámili organizátoři tradičního setkání, které založil bývalý prezident Václav Havel. Jeho osmnáctý ročník se uskuteční od 12. do 15. října v Praze a dalších českých a středoevropských městech.

Letošní konference, která ponese název Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu, chce podle pořadatelů nabídnout kritickou reflexi období demokratických transformací posledních několika desetiletí.

"Nacházíme se zhruba jednu až dvě generace od pádu komunismu ve střední a východní Evropě, od postupného konce vojenských režimů v Latinské Americe, od demokratické přeměny v některých zemích východní Asie či od ukončení apartheidu v Jižní Africe. Současně si ale připomínáme krvavé rozdrcení protestů na náměstí Nebeského klidu či neuznané volební vítězství demokratické opozice v Barmě v roce 1990," uvedli organizátoři.

Aznar, McFaul i Javlinskij

Debaty se zaměří na úspěchy i nezdary demokratizačních snah a na současný stav demokracie ve světě. Konference se bude zabývat i aktuálními světovými problémy, jako je situace na Ukrajině, na Blízkém východě nebo omezování svobod v některých latinskoamerických zemích.

Už dříve pořadatelé oznámili, že se letošní konference zúčastní bývalý španělský premiér José María Aznar, někdejší velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul či kubánský disident Antonio Rodiles. K nim nově kromě Gorbačova, Ilvese a Bjaljackého přibyli i ruský opozičník Grigorij Javlinskij, bývalý palestinský premiér Salám Fajad a další osobnosti.

Podle výkonného ředitele Nadace Forum 2000 Jakuba Klepala pozvánku dostal například i vůdce venezuelské opozice Leopold López, který je od února ve vězení. Organizátoři proto vyzvali venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, aby vláda Lópeze zbavila vykonstruovaných obvinění a propustila ho na svobodu, aby se konference mohl zúčastnit.

Kromě Prahy se diskuse uskuteční také v Ostravě, Plzni, Kutné Hoře, Liberci, Opavě, Litomyšli, Bratislavě, Banské Bystrici, Košicích, Krakově a v Budapešti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy