Povinné plavání pro děti? Chládek je pro, ale řeší peníze

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
12. 5. 2015 18:06
V současné době je plavání dobrovolné, přesto se ho v Česku účastní většina škol.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Nejmenším školákům by brzy mohl přibýt nový povinný předmět – plavání. O prosazení lekcí do rozvrhu usiluje poslanec Úsvitu Augustin Karel Andrle, myšlenku podporuje i ministerstvo školství vedené Marcelem Chládkem z ČSSD.

"Chceme, aby se plavecká výuka stala přirozenou součástí vzdělávání. V současné době to závisí na rozhodnutí ředitele," shrnul v úterý postoj resortu ředitel odboru vzdělávání Petr Bannert. Údaje ministerstva přitom hovoří o tom, že v Česku "plave" až 92 procent škol.

Pro případné povinné zavedení budou rozhodující vyhovující podmínky, například dost bazénů.

V první řadě ale půjde o peníze. V případě plošného zavedení plavání na prvních stupních by totiž stát musel kromě příspěvku, který ministerstvo posílá školám už nyní na zaplacení instruktorů nebo pronájmu bazénu, platit i náklady spojené s dopravou. Ty teď musí platit rodiče, což může být problém hlavně na venkově.

Pomoci by mohla změna RUD

"Cestu vidíme například skrze rozpočtové určení daní, které už nyní umožňuje zohlednit počet žáků na jednotlivých stupních," vidí možnou cestu Bannert s tím, že s případnou úpravou koeficientu, podle kterého obce dostávají podíl z daní, bude muset souhlasit ministerstvo financí.

Podle Andrleho by se náklady na dopravu žáků do bazénů a zpátky pohybovaly okolo 90 milionů. "Celkové náklady by měly být zhruba 220 milionů ročně," řekl poslanec na úterním semináři ve Sněmovně.

Nedá se ovšem čekat, že by se povinné kurzy plavání v rozvrzích dětí objevily už třeba v příštím školním roce. "Je potřeba zmapovat, jaké bariéry leží na straně škol. Například 42 procent speciálních škol neplave, takže je potřeba zjistit příčiny a odstraňovat je," odhadl Bannert, že analýza by mohla zabrat přibližně půl roku.

Následovat by musela změna zákonů, což by zabralo minimálně několik dalších měsíců, možná i rok. Samotné zanesení povinnosti do kurikula by pak už mělo být technickou záležitostí, která by trvala maximálně měsíc.

Plavání i do školek

Myšlenku kromě ministerstva podporují i různé asociace. Ladislav Botek z České unie školního plavání by si dokonce dokázal představit i model, v němž by se s plaveckou přípravou začalo už v mateřských školách. Tam by bylo povinných minimálně 15 hodin.

Podle Botka by to ve spojení s minimálně 40 hodinami na prvním stupni vyšlo stát zhruba na 330 milionů ročně. Zároveň ovšem předseda unie upozornil na potřebu výstavby tréninkových bazénů, které v moderních akvaparcích chybí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy