Děti z chudých rodin by mohly mít placené školní obědy

ČTK ČTK
5. 5. 2015 22:45
Na to, že chudé děti nemají na obědy ve školách, například již před dvěma lety upozornila radnice Prahy 7. Tehdy se rozhodla vypsat sbírku, z jejíhož výtěžku by se vybraným dětem obědy platily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Praha - Dětem ze sociálně slabých rodin, které navštěvují mateřské a základní školy, by mohly být placeny obědy ve školních jídelnách. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) a ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v úterý jednali o možném využití evropských dotací pro tyto účely. ČTK o tom informovalo ministerstvo práce.

Pomoc by měla směřovat dětem, jejichž zákonní zástupci pobírají dávky hmotné nouze. Z operačního programu potravinové a materiální pomoci by mohly dostávat bezplatnou pomoc ve formě úhrady obědů. Příjemci dotace by měly být krajský úřad, obec nebo příspěvková organizace ministerstva práce, které by úzce spolupracovaly se školami v daném regionu. Samotné školy by pak identifikovaly děti, které kvůli finanční tísni rodičů nechodí na obědy, a pomoc by jejich zákonným zástupcům nabízely.

V rodinách odkázaných na dávky hmotné nouze žije podle ministerstva práce v současné době v Česku asi sto tisíc dětí. "Velmi rychle přibývá rodičů, kteří nemohou svým dětem platit školní obědy. Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby," uvedla v tiskové zprávě Marksová.

Obdobný názor má i její vládní a stranický kolega. "Z našich analýz se ukazuje, že se zvyšuje počet dětí, jejichž rodiče nemají ani na jedno teplé jídlo denně. Vítám tedy společnou snahu v této věci, protože je součástí našeho projektu zdravého životního stylu na českých školách," doplnil Chládek.

Na to, že chudé děti nemají na obědy ve školách, například již před dvěma lety upozornila radnice Prahy 7. Tehdy se rozhodla vypsat sbírku, z jejíhož výtěžku by se vybraným dětem obědy platily. Pražští sociální demokraté se snaží na všech školách v metropoli spustit projekt takzvaného obědového konta, z něhož by školy platily obědy dětem ze sociálně slabých rodin.

 

Právě se děje

Další zprávy