Děti z chudých rodin by mohly mít placené školní obědy

ČTK ČTK
5. 5. 2015 22:45
Na to, že chudé děti nemají na obědy ve školách, například již před dvěma lety upozornila radnice Prahy 7. Tehdy se rozhodla vypsat sbírku, z jejíhož výtěžku by se vybraným dětem obědy platily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Praha - Dětem ze sociálně slabých rodin, které navštěvují mateřské a základní školy, by mohly být placeny obědy ve školních jídelnách. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) a ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v úterý jednali o možném využití evropských dotací pro tyto účely. ČTK o tom informovalo ministerstvo práce.

Pomoc by měla směřovat dětem, jejichž zákonní zástupci pobírají dávky hmotné nouze. Z operačního programu potravinové a materiální pomoci by mohly dostávat bezplatnou pomoc ve formě úhrady obědů. Příjemci dotace by měly být krajský úřad, obec nebo příspěvková organizace ministerstva práce, které by úzce spolupracovaly se školami v daném regionu. Samotné školy by pak identifikovaly děti, které kvůli finanční tísni rodičů nechodí na obědy, a pomoc by jejich zákonným zástupcům nabízely.

V rodinách odkázaných na dávky hmotné nouze žije podle ministerstva práce v současné době v Česku asi sto tisíc dětí. "Velmi rychle přibývá rodičů, kteří nemohou svým dětem platit školní obědy. Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby," uvedla v tiskové zprávě Marksová.

Obdobný názor má i její vládní a stranický kolega. "Z našich analýz se ukazuje, že se zvyšuje počet dětí, jejichž rodiče nemají ani na jedno teplé jídlo denně. Vítám tedy společnou snahu v této věci, protože je součástí našeho projektu zdravého životního stylu na českých školách," doplnil Chládek.

Na to, že chudé děti nemají na obědy ve školách, například již před dvěma lety upozornila radnice Prahy 7. Tehdy se rozhodla vypsat sbírku, z jejíhož výtěžku by se vybraným dětem obědy platily. Pražští sociální demokraté se snaží na všech školách v metropoli spustit projekt takzvaného obědového konta, z něhož by školy platily obědy dětem ze sociálně slabých rodin.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy