Potvrzeno. Trosky patří airbusu Air France

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 6. 2009 7:10
Rio de Janeiro - Brazilské vzdušné síly v úterý krátce před třetí hodinou odpolední oznámily, že se po dni a půl pátrání zřejmě podařilo najít torzo ztraceného letounu společnosti Air France.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: AirFrance.com

O několik hodin později ministr obrany Nelson Jobim potvrdil, že úlomky nalezené v Atlantiku patří pohřešovanému dopravnímu stroji, který se zřítil do oceánu.

Jeden z pátracích pilotů odpoledne zahlédl v Atlantiku kusy kovů a sedaček, oranžové bóje, záchrannou vestu a olejové skvrny.

To, co se v tu chvíli dalo s vysokou pravděpodobností považovat za pozůstatky letu číslo 447, objevil zhruba 650 kilometrů severovýchodně od skupiny brazilských ostrovů Fernando de Noronha.

Tedy poblíž polohy, kde byl s letounem naposledy navázán kontakt. Moře má v této oblasti hloubku mezi jednou a třemi mílemi (4800 metrú).

Pátrači ale ještě nechtěli potvrdit, že jde o ztracený airbus. Mluvčí brazilského vojenského letectva Jorge Amaral jen řekl, že se pátrací skupiny dál snaží najít "kus, který by měl sériové číslo, nějaký druh identifikace". Úřady odmítly sdělit i přesné souřadnice, kde trosky byly spatřeny.

Největší neštěstí Air France

Zbytky ležely asi v šedesátikilometrové vzdálenosti od sebe. Nejdřív by se mohla na místo dostat tři obchodní plavidla, která se nacházejí v okolí a byla už požádána o pomoc. Vojenské lodě sem ale dorazí nejdříve ve středu, aby vyzvedly trosky, jež pak úřady prozkoumají.

Francouzský premiér Francois Fillos oznámil vznik vyšetřovací komise, na místo katastrofy vyslal i dvě miniponorky. USA zase poskytly speciální pátrací letoun. Příčiny havárie by měly pomoci objasnit i meteorologické záznamy z dopravního letounu německé Lufthansy, který byl v oblasti o 90 minut dřív.

Na palubě francouzského stroje, který startoval z brazilského Rio de Janeira a jehož cílovou destinací měla být Paříž, bylo 216 cestujících a 12 členů posádky. Zatím nejsou žádné zmínky, že se podařilo objevit v okolí nálezu jakékoli známky života.

Češi podle všeho mezi cestujícími nebyli. Úřady už oznámily, že pravděpodobnost přežití je v podstatě nulová - podle všeho tak jde o nejhorší letecké neštěstí v pětasedmdesátileté historii Air France.

Společnost zřídila na pařížském letišti krizové centrum, kde čeká asi 50 rodin. Stará se o ně asi stovka lidí včetně psychologů. Mezi 228 lidmi bylo nejvíc Francouzů, potom Brazilci, Němci a tři Slováci, celkem občané 27 zemí.

Podle ČT bude mít neštěstí dopad i na světovou ekonomiku. Na palubě letadla byli nejvyšší manažeři několika firem včetně francouzského Michelinu a německého ocelářského gigantu ThyssenKrupp, ale i několik brazilských veřejných činitelů a princ Pedro Luis de Orleans e Bragança, potomek posledního brazilského císaře Pedra II.

Pátrání proti proudu času

Fernando de Noronha je skupina 21 ostrovů vzdálená 354 kilometrů východně od brazilského pobřeží. Nachází se nedaleko obvyklé trasy letadel směřujících na Paříž.

Právě poblíž tohoto místa se ztracený Airbus A330-200 ohlásil naposledy. Pilot hovořil o zkratu a masivním výpadku elektřiny.
Variant, cos se přesně stalo, je pořád několik. Nejčastější příčinou zjevného pádu letadla je nepříznivé počasí, silné turbulence, výpadek techniky a zřejmě i úder blesku do stroje.

Do pátrací mise nad Atlantikem byli od pondělka zapojeni brazilští a francouzští záchranáři. Po hodinách marného hledání se připojil ještě Senegal.

Podle propočtů, které ukazovaly variace, co se mohlo s letounem dít, byla totiž i možnost, že vrak skončil v teritoriálních vodách této africké země. Pátrání ve vodách Senegalu však skončilo rovněž bez výsledku.

 

Právě se děje

Další zprávy