Zná mě málo lidí. Pošleme letáky do domácností a v regionech vylepíme billboardy, říká Drahoš

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
22. 12. 2017 18:45
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš považuje ve finále předvolební kampaně za nejdůležitější to, aby se dostal do povědomí ještě většího množství lidí.
Jiří Drahoš se současnou předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou během oslav 17. listopadu 2017.
Jiří Drahoš se současnou předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou během oslav 17. listopadu 2017. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Přestože jde předvolební prezidentská kampaň do finále, na jednom z favoritů Jiřím Drahošovi není žádná nervozita znát - nebo ji dokáže skrývat. A to i přesto, že průzkumy hlásí nárůst sympatií pro nynějšího prezidenta Miloše Zemana a sázkové kanceláře upozorňují, že lidé začínají mírně ztrácet víru, že Drahoš porazí Zemana.

"Z principu se ničeho nebojím, budu se snažit vystupovat v posledních dnech kampaně stejně jak dosud," tvrdí Drahoš, který se krátce před vánočními svátky setkal s novináři na neformálním posezení. Za svůj největší nedostatek považuje to, že ho stále zná málo lidí. K dispozici má totiž průzkumy, podle kterých zhruba 25 procentům občanů jeho jméno stále nic neříká.

"Já potřebuji, aby někde v Ostravě na křižovatce byl bilboard s mou tváří a jménem. Stejně jako třeba v Krnově, Bruntále a na dalších místech, vzdálených od Prahy. To je důležitější než opakované debaty. Potřebuji zvýšit povědomí o svém jménu u lidí, kteří jsou mimo sociální sítě," tvrdí Drahoš.

Postupně se i proto objeví po celé zemi kolem 200 jeho bilboardů a do všech domácností přijdou letáky o něm.

Bývalý předseda Akademie věd musel v minulých dnech řešit nepříjemný problém s tím, že se na jeho Facebooku objevilo vyjádření okopírované ze stránky jeho protikandidáta Michala Horáčka. Ze slov Drahoše vyplývá, že nepovažuje tuto věc za vážný problém.

"Šlo skutečně o chybu šéfa našeho kreativního týmu Tomáše Mašína, nebyl v tom žádný záměr, že bych chtěl vydávat názory pana Horáčka za své. Panu Horáčkovi jsem se osobně omluvil," tvrdí Drahoš a věří, že ho celá záležitost nepoškodí. "Nesmíme přeceňovat sociální sítě. Je to určitá komunita lidí. Já považuji za důležitější, abych byl co nejvíce známý i mimo tyto sítě," tvrdí.

Za přeceňované považuje i debaty kandidátů, kterých je podle něj příliš. Drahoš se chystá ještě na několik dalších diskusí, ale nelze čekat, že by přijal všechna pozvání. "Debat je už moc a jsou skoro zbytečné, otázky se opakují, my kandidáti jeden za druhým odpovídáme," říká.

Zároveň mu velmi vadí, že se jakýmkoliv debatám vyhýbá jeden z kandidátů, nynější prezident Miloš Zeman. "Nelíbí se mi to, protože tím ukazuje, že pohrdá lidmi. Novináři by na toto měli poukazovat mnohem více," míní.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy