Potírejte tabák! nutí Evropa Čechy

redakce DOM, čtk
6. 3. 2006 14:28
Praha - Česko je příliš shovívavé v boji proti tabáku. Evropská komise Praze vzkázala: Zpřísněte zákony, jinak přijdou sankce. Uvnitř: ANKETA.

"Evropská komise má určité obavy ohledně politiky týkající se kouření a tabákových výrobků v Česku," uvedl dnes komiař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu.

Ten je na návštěvě Prahy, kde se sešel s ministrem zdravotnictví.

Kyprianu neupřesnil, jaké sankce by případně EK Česku vyměřila.

Česko podle něj nemá dostatečnou legislativu například pro zákaz reklamy na tabákové výrobky. Evropská komise proto vládu  vyzve, aby zákony zpřísnila.

"Pokud by nebyl požadavek splněn, pak existuje celá řada kroků, které mohou vést i k sankcím. První dopis bude odeslán v příštích měsících," řekl Kyprianu.

Senát smlouvu nepřijal

Česká republika v roce 2003 podepsala rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, ke které se připojilo přes 190 zemí, 120 z nich ji už ratifikovalo. Aby byla smlouva v Česku právně závazná, musí ji schválit parlament. Senát ale dokument zamítl.

Komiař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu.
Komiař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. | Foto: http://europa.eu.int

Cílem smlouvy je chránit lidstvo před následky kouření. Má přispět ke kontrole prodeje tabáku a úpravě reklamy i bránit pašování cigaret. Počítá s omezováním kouření ve veřejných prostorách.

Podle Kypriana není zásadní to, že ČR ještě smlouvu neratifikovala, ale že nezačlenila evropskou směrnici do svých zákonů.

Zákon, který má kouření na  veřejnosti omezovat, platí v ČR od ledna. Stav ale výrazně nezměnil. Podle odborníků je norma měkká a výklad paragrafů není prý vždy jasný.

Přísnější verze "protikuřáckého" zákona v únoru ve sněmovně neuspěla. Poslanci ji vrátili k dopracování, což prakticky znamená zamítnutí.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy