Potírejte tabák! nutí Evropa Čechy

redakce DOM, čtk
6. 3. 2006 14:28
Praha - Česko je příliš shovívavé v boji proti tabáku. Evropská komise Praze vzkázala: Zpřísněte zákony, jinak přijdou sankce. Uvnitř: ANKETA.

"Evropská komise má určité obavy ohledně politiky týkající se kouření a tabákových výrobků v Česku," uvedl dnes komiař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu.

Ten je na návštěvě Prahy, kde se sešel s ministrem zdravotnictví.

Kyprianu neupřesnil, jaké sankce by případně EK Česku vyměřila.

Česko podle něj nemá dostatečnou legislativu například pro zákaz reklamy na tabákové výrobky. Evropská komise proto vládu  vyzve, aby zákony zpřísnila.

"Pokud by nebyl požadavek splněn, pak existuje celá řada kroků, které mohou vést i k sankcím. První dopis bude odeslán v příštích měsících," řekl Kyprianu.

Senát smlouvu nepřijal

Česká republika v roce 2003 podepsala rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, ke které se připojilo přes 190 zemí, 120 z nich ji už ratifikovalo. Aby byla smlouva v Česku právně závazná, musí ji schválit parlament. Senát ale dokument zamítl.

Komiař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu.
Komiař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. | Foto: http://europa.eu.int

Cílem smlouvy je chránit lidstvo před následky kouření. Má přispět ke kontrole prodeje tabáku a úpravě reklamy i bránit pašování cigaret. Počítá s omezováním kouření ve veřejných prostorách.

Podle Kypriana není zásadní to, že ČR ještě smlouvu neratifikovala, ale že nezačlenila evropskou směrnici do svých zákonů.

Zákon, který má kouření na  veřejnosti omezovat, platí v ČR od ledna. Stav ale výrazně nezměnil. Podle odborníků je norma měkká a výklad paragrafů není prý vždy jasný.

Přísnější verze "protikuřáckého" zákona v únoru ve sněmovně neuspěla. Poslanci ji vrátili k dopracování, což prakticky znamená zamítnutí.#reklama

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy