Poslední rok školky bude opět povinný, plánuje ministr

Ministr tak chce pomoci sociálně vyloučeným dětem
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky.
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Povinná školní docházka by se mohla o rok prodloužit. Ministr školství Josef Dobeš plánuje zavést jako povinný i poslední ročník mateřské školky.

"Jedinou zásadní překážkou je přeplněnost školek, které by teď nemohly děti přijmout. Demografická křivka ale padá a v roce 2013 by to už neměl být problém. Během čtyř let v úřadě chci povinný poslední ročník zavést," popsal ministr Josef Dobeš deníku Aktuálně.cz svůj záměr.

Legislativní změna podle něj není složitá.

Dobeš povinnou školku navrhoval i rodičům dětí na severu Čech, kam se vydal s dalšími politiky vysvětlovat záměr ministra práce a sociálních věcí, podle kterého napříště nebudou dostávat dávky rodiny, které neposílají své děti do školy.

Do speciálky patří jen dítě s diagnózou

Ministr školství přesvědčoval rodiče, aby své děti dávali do školky už teď, i když povinná není.

"Máme s manželkou tři děti, čekáme čtvrté. Nejstarší syn, kterého máme v pěstounské péči, chodí do speciální školy. Chci říct, jak je důležité, aby do speciálních škol nechodily děti, které tam nepatří, které se klidně mohou zařadit do hlavního proudu. Díky poslednímu ročníku mateřské školky se dítě může vyhnout tomu, aby bylo zařazeno do speciální školy, když to nepotřebuje," řekl Dobeš.

Podle něj patří do speciální školy dítě s diagnózou od lékaře a ne dítě, které neumí jazyk.

O podobné přípravné ročníky už se teď snaží agentura pro začleňování Romů a samosprávy.

Litvínov: Děti nechodí

Některé nepovinné kurzy ale narážejí na nezájem.

"Tento kurz jsme měli, ale museli jsme ho pro nedostatek zájemců zavřít," říká litvínovský místostarosta Martin Klika. "Dopoledne jsme měli problém jak tam děti dostat a odpoledne už jsou s rodiči ve městě a také nepřijdou."

S Dobešovým plánem, který už zvažovali i jeho předchůdci Ondřej Liška či Miroslava Kopicová, souhlasí i Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování. "Sami mnoho takových aktivit iniciujeme. Přípravné třídy, kluby, vzdělávací kurzy. Myslím obecně, že bychom se měli více zaměřovat na období mezi narozením a školní docházkou, které je vývoj dětí velmi důležité," uvedl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy