Poslední rok školky bude opět povinný, plánuje ministr

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 9. 2010 10:05
Ministr tak chce pomoci sociálně vyloučeným dětem
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky.
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Povinná školní docházka by se mohla o rok prodloužit. Ministr školství Josef Dobeš plánuje zavést jako povinný i poslední ročník mateřské školky.

"Jedinou zásadní překážkou je přeplněnost školek, které by teď nemohly děti přijmout. Demografická křivka ale padá a v roce 2013 by to už neměl být problém. Během čtyř let v úřadě chci povinný poslední ročník zavést," popsal ministr Josef Dobeš deníku Aktuálně.cz svůj záměr.

Legislativní změna podle něj není složitá.

Dobeš povinnou školku navrhoval i rodičům dětí na severu Čech, kam se vydal s dalšími politiky vysvětlovat záměr ministra práce a sociálních věcí, podle kterého napříště nebudou dostávat dávky rodiny, které neposílají své děti do školy.

Do speciálky patří jen dítě s diagnózou

Ministr školství přesvědčoval rodiče, aby své děti dávali do školky už teď, i když povinná není.

"Máme s manželkou tři děti, čekáme čtvrté. Nejstarší syn, kterého máme v pěstounské péči, chodí do speciální školy. Chci říct, jak je důležité, aby do speciálních škol nechodily děti, které tam nepatří, které se klidně mohou zařadit do hlavního proudu. Díky poslednímu ročníku mateřské školky se dítě může vyhnout tomu, aby bylo zařazeno do speciální školy, když to nepotřebuje," řekl Dobeš.

Podle něj patří do speciální školy dítě s diagnózou od lékaře a ne dítě, které neumí jazyk.

O podobné přípravné ročníky už se teď snaží agentura pro začleňování Romů a samosprávy.

Litvínov: Děti nechodí

Některé nepovinné kurzy ale narážejí na nezájem.

"Tento kurz jsme měli, ale museli jsme ho pro nedostatek zájemců zavřít," říká litvínovský místostarosta Martin Klika. "Dopoledne jsme měli problém jak tam děti dostat a odpoledne už jsou s rodiči ve městě a také nepřijdou."

S Dobešovým plánem, který už zvažovali i jeho předchůdci Ondřej Liška či Miroslava Kopicová, souhlasí i Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování. "Sami mnoho takových aktivit iniciujeme. Přípravné třídy, kluby, vzdělávací kurzy. Myslím obecně, že bychom se měli více zaměřovat na období mezi narozením a školní docházkou, které je vývoj dětí velmi důležité," uvedl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy