Poslední průzkumy: První kolo má ovládnout Zeman

Domácí Domácí, Tereza Šídlová
7. 1. 2013 10:35
Podle průzkumů by do druhého kola měl postoupit ještě Jan Fischer
Foto: Jan Lipold

Praha - Poslední průzkumy před víkendovou prezidentskou volbou přisuzují první místo ex-premiérovi Miloši Zemanovi. 

Podle volebního modelu agentury ppm factum research, která výsledky zveřejnila na svých internetových stránkách, by v prvním kole nyní vyhrál Miloš Zeman s víc než čtvrtinou hlasů (25,1 procenta). Do dalšího kola by s ním postoupil Jan Fischer, kterého by volilo 20,1 procenta voličů.

Pondělní průzkum společnosti SANEP Zemanovi oproti ppm factum ubírá necelá dvě procenta (23,6 procenta ) a Fischera po měsících drahé kampaně posílá pod hranici dvaceti procent hlasů (16,2 procenta).

S odstupem se umístila skupina dalších tří kandidátů. Podle agentury ppm může Vladimír Franz získat 11,4 procenta, Karel Schwarzenberg 11,0 procenta a Jiří Dienstbier 10,6 procenta.

Průzkum SANEP naopak ukazuje posílení stranických kandidátů Dienstbiera (14, 3) a Schwarzenberga (14, 2 procenta). Franz podle něj spadá pod pětiprocentní hranici (3,9 procenta).

Zemanovi průzkumy agentur přisuzují stabilní a rostoucí podporu, zjištěný pokles z prosincových 25,6 procenta je pod hranicí statistické výběrové chyby. Podpora Jana Fischera již delší dobu klesá, uvedla agentura.

Zbylí kandidáti by podle agentury ppm měli na konci prvního lednového týdne jen malou šanci na postup do druhého kola. Přemysl Sobotka by získal 7,1 procenta, Jana Bobošíková 5,6 procenta, Táňa Fischerová a Zuzana Roithová shodně 4,6 procenta. Podle SANEP by Sobotka a Rotihová dostali kolem pěti procent hlasů a Bobošíková s Fischerovou kolem tří procent hlasů.

Mnoho lidí stále neví

Agentura také poukazuje na vysoké procento voličů, kteří jsou rozhodnutí jít k volbám, ale nejsou rozhodnuti, koho budou volit.

Tato skupina 11,3% voličů z celkem 69,8% rozhodnutých voličů tak bude rozhodovat o dvou postupujících kandidátech do druhého kola, poznamenala agentura.

Z výzkumu ppm factum vyplývá, že na konci prvního lednového týdne by se přímé volby zúčastnilo 69,3 procenta oprávněných voličů. Dotazování se uskutečnilo od 1. do 6. ledna na reprezentativním vzorku 959 občanů starších 18 let.

Výsledky průzkumů lze před prvním kolem voleb prezidenta naposledy zveřejnit v pondělí. Od úterý až do sobotního ukončení hlasování platí zákaz jejich publikace pod hrozbou finanční sankce.

Dva výše zmíněné průzkumy pravděpodobně přinášejí poslední předpovědi před volbami, ostatní agentury jako CVVM, STEM/MARK či SC&C svá čísla už publikovat nebudou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy