Poslední průzkumy: První kolo má ovládnout Zeman

Domácí Domácí, Tereza Šídlová
7. 1. 2013 10:35
Podle průzkumů by do druhého kola měl postoupit ještě Jan Fischer
Foto: Jan Lipold

Praha - Poslední průzkumy před víkendovou prezidentskou volbou přisuzují první místo ex-premiérovi Miloši Zemanovi. 

Podle volebního modelu agentury ppm factum research, která výsledky zveřejnila na svých internetových stránkách, by v prvním kole nyní vyhrál Miloš Zeman s víc než čtvrtinou hlasů (25,1 procenta). Do dalšího kola by s ním postoupil Jan Fischer, kterého by volilo 20,1 procenta voličů.

Pondělní průzkum společnosti SANEP Zemanovi oproti ppm factum ubírá necelá dvě procenta (23,6 procenta ) a Fischera po měsících drahé kampaně posílá pod hranici dvaceti procent hlasů (16,2 procenta).

S odstupem se umístila skupina dalších tří kandidátů. Podle agentury ppm může Vladimír Franz získat 11,4 procenta, Karel Schwarzenberg 11,0 procenta a Jiří Dienstbier 10,6 procenta.

Průzkum SANEP naopak ukazuje posílení stranických kandidátů Dienstbiera (14, 3) a Schwarzenberga (14, 2 procenta). Franz podle něj spadá pod pětiprocentní hranici (3,9 procenta).

Zemanovi průzkumy agentur přisuzují stabilní a rostoucí podporu, zjištěný pokles z prosincových 25,6 procenta je pod hranicí statistické výběrové chyby. Podpora Jana Fischera již delší dobu klesá, uvedla agentura.

Zbylí kandidáti by podle agentury ppm měli na konci prvního lednového týdne jen malou šanci na postup do druhého kola. Přemysl Sobotka by získal 7,1 procenta, Jana Bobošíková 5,6 procenta, Táňa Fischerová a Zuzana Roithová shodně 4,6 procenta. Podle SANEP by Sobotka a Rotihová dostali kolem pěti procent hlasů a Bobošíková s Fischerovou kolem tří procent hlasů.

Mnoho lidí stále neví

Agentura také poukazuje na vysoké procento voličů, kteří jsou rozhodnutí jít k volbám, ale nejsou rozhodnuti, koho budou volit.

Tato skupina 11,3% voličů z celkem 69,8% rozhodnutých voličů tak bude rozhodovat o dvou postupujících kandidátech do druhého kola, poznamenala agentura.

Z výzkumu ppm factum vyplývá, že na konci prvního lednového týdne by se přímé volby zúčastnilo 69,3 procenta oprávněných voličů. Dotazování se uskutečnilo od 1. do 6. ledna na reprezentativním vzorku 959 občanů starších 18 let.

Výsledky průzkumů lze před prvním kolem voleb prezidenta naposledy zveřejnit v pondělí. Od úterý až do sobotního ukončení hlasování platí zákaz jejich publikace pod hrozbou finanční sankce.

Dva výše zmíněné průzkumy pravděpodobně přinášejí poslední předpovědi před volbami, ostatní agentury jako CVVM, STEM/MARK či SC&C svá čísla už publikovat nebudou.

 

Právě se děje

Další zprávy