Poslanecké kluby budou dostávat vyšší příspěvky než loni, odsouhlasila sněmovna

ČTK ČTK
3. 3. 2021 15:48
Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního rozpočtu než v minulých letech. Rozhodla o tom ve středu sněmovna. Pevná měsíční částka pro každou frakci vzroste z 24 500 korun na 27 000. Základní částka na každého poslance bude činit 5845 korun místo loňských 5314. Za opoziční poslance je dotace o třetinu vyšší, nově bude 7599 korun.
Foto: Tiskový odbor Kanceláře PS

Nejsilnější frakce vládního hnutí ANO se 78 poslanci bude dostávat každý měsíc 482 910 korun. Klub koaliční ČSSD se 14 poslanci obdrží měsíčně 108 830 korun.

Nejsilnější opoziční klub ODS se 23 členy bude mít nárok na 201 777 korun měsíčně. Piráti s počtem 22 poslanců budou pobírat 194 178 korun a hnutí SPD s 19 poslanci 171 381 korun. Na 140 985 korun si měsíčně přijde 15členný klub KSČM.

Desetičlenná frakce KDU-ČSL bude inkasovat 102 990 korun. Klub TOP 09 se sedmi členy obdrží 80 193 korun měsíčně a STAN se šesti členy 72 594 korun za měsíc.

Ještě v lednu organizační výbor navrhoval pro letošek stejné příspěvky na činnost klubů, jako byly v minulých letech. Zvýšení částek navrhl podle vyjádření zpravodaje Jana Richtera (ANO) ve středu. Sněmovna návrh potvrdila.

Z příspěvků si poslanecký klub hradí kromě nákladů na běžný provoz například odborná stanoviska a expertizy nebo pronájem prostor k jednání mimo sněmovnu či zahraniční cesty svých členů. Frakce z příspěvku mohou hradit také pohoštění při pracovních jednáních.

Kluby musí vést o využití peněz účetní záznamy. Peníze, které frakce nevyužijí, musejí koncem kalendářního roku nebo v případě zániku vrátit do sněmovního rozpočtu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy