Poslanecké kluby budou dostávat vyšší příspěvky než loni, odsouhlasila sněmovna

ČTK ČTK
3. 3. 2021 15:48
Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního rozpočtu než v minulých letech. Rozhodla o tom ve středu sněmovna. Pevná měsíční částka pro každou frakci vzroste z 24 500 korun na 27 000. Základní částka na každého poslance bude činit 5845 korun místo loňských 5314. Za opoziční poslance je dotace o třetinu vyšší, nově bude 7599 korun.
Foto: Tiskový odbor Kanceláře PS

Nejsilnější frakce vládního hnutí ANO se 78 poslanci bude dostávat každý měsíc 482 910 korun. Klub koaliční ČSSD se 14 poslanci obdrží měsíčně 108 830 korun.

Nejsilnější opoziční klub ODS se 23 členy bude mít nárok na 201 777 korun měsíčně. Piráti s počtem 22 poslanců budou pobírat 194 178 korun a hnutí SPD s 19 poslanci 171 381 korun. Na 140 985 korun si měsíčně přijde 15členný klub KSČM.

Desetičlenná frakce KDU-ČSL bude inkasovat 102 990 korun. Klub TOP 09 se sedmi členy obdrží 80 193 korun měsíčně a STAN se šesti členy 72 594 korun za měsíc.

Ještě v lednu organizační výbor navrhoval pro letošek stejné příspěvky na činnost klubů, jako byly v minulých letech. Zvýšení částek navrhl podle vyjádření zpravodaje Jana Richtera (ANO) ve středu. Sněmovna návrh potvrdila.

Z příspěvků si poslanecký klub hradí kromě nákladů na běžný provoz například odborná stanoviska a expertizy nebo pronájem prostor k jednání mimo sněmovnu či zahraniční cesty svých členů. Frakce z příspěvku mohou hradit také pohoštění při pracovních jednáních.

Kluby musí vést o využití peněz účetní záznamy. Peníze, které frakce nevyužijí, musejí koncem kalendářního roku nebo v případě zániku vrátit do sněmovního rozpočtu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy