Bendl z ODS se vrátil do sněmovny. Spolu s ním nahradil nové europoslance Babka z ANO

ČTK ČTK
9. 7. 2019 16:08
Sněmovna je po opět kompletní. V úvodu schůze v úterý složili poslanecký slib radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka (ANO) a bývalý poslanec, ministr a středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). V dolní komoře nahradili nové europoslankyně Radku Maxovou (ANO) a Veroniku Vrecionovou (ODS).
Petr Bendl
Petr Bendl | Foto: Aktuálně.cz

Ještě před složením slibu projednal vznik Babkova a Bendlova mandátu příslušný výbor. Následně převzali osvědčení o zvolení. Bendlovi sice vznikl mandát za Středočeský kraj už po sněmovních volbách na podzim 2017, po soudním přepočítání preferenčních hlasů ale do poslanecké lavice nakonec usedl starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka.

Třetí z poslanců zvolených v květnových volbách do Evropského parlamentu Mikuláš Peksa (piráti) se vzdal sněmovního mandátu už začátkem června. Do sněmovny za něho nastoupil datový analytik František Navrkal.

Sněmovnu opustilo v tomto volebním období i s Maxovou a Vrecionovou 12 poslanců. Hned na ustavující schůzi v listopadu 2017 rezignovali středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), její liberecký kolega Martin Půta (STAN) a bývalý senátor Jiří Hlavatý (za ANO). Koncem loňského března se poslaneckého mandátu vzdal někdejší premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

V červnu odešel ze sněmovny bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán a v říjnu bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický (oba ANO). V prosinci zanikl mandát Vladimíru Koníčkovi (KSČM), který se stal členem vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Letos v dubnu se vzdali mandátu bývalí ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dopravy Dan Ťok (ANO).

 

Právě se děje

před 52 minutami

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy