Poslanci schválili vznik dětských skupin, Zemanovi navzdory

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 4. 11. 2014 14:24
Sněmovna v úterý přehlasovala prezidentovo veto ke kritizovanému zákonu o dětské skupině, lesní školky se bojí o budoucnost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: DVTV

Praha - Poslanci na úterním jednání přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana, a definitivně tak schválili zákon o dětské skupině.

Zákon se týká zařízení pro děti, která nejsou standardními školkami. Dětské skupiny, které nyní fungují bez konkrétních pravidel, se budou muset povinně registrovat a dodržovat hygienické normy.

Norma vzbudila obavy ze zániku lesních školek, kde děti tráví většinu času venku. Problém se týká 120 lesních školek, do kterých chodí kolem dvou a půl tisíce dětí. Vláda proto začne prakticky ihned připravovat novelu čerstvě schváleného zákona, která lesní školky ochrání.

"Nechceme poškodit alternativní formy předškolního vzdělávání. Připravíme tedy současně novelu zákona. Měla by být předložena, jakmile zákon o dětských skupinách vyjde ve Sbírce," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Novela změní povinnou registraci na dobrovolnou. Zařízení, která o registraci nepožádají, pravidla stanovená zákonem nebudou muset dodržovat. Představitelé Asociace lesních mateřských škol ale mají obavy, že se novelu nepodaří včas přijmout.

Dočasnou registraci přitom již nyní navrhovali senátoři, jejich pozměňovací návrh ovšem poslanci nepřijali. Postup vládní koalice kritizovali opoziční poslanci. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že nechápe, proč nejprve schvalovat špatný zákon a vzápětí jej měnit.

Koalici zachránil hlas opozice

Zákon ve vládním znění Sněmovnou prošel jen nejtěsnější možnou většinou. Nebýt jednoho poslance ODS, který pro normu zvedl ruku, koalice by návrh nedokázala prosadit. Několik koaličních poslanců se z jednání omluvilo a poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška se při hlasování zdržel.

V dětské skupině má být podle normy nejvýš 24 dětí. Provozovatel musí sestavit plán výchovy a zajistit vhodné prostory a personál, požadavky ale nejsou tak přísné jako u školek. Náklady na zřízení skupiny odhadlo ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stál roční provoz.

Zřizovatel i rodiče by si následně mohli náklady odečíst z daní. Podle propočtů ministerstva by v roce 2015 mohlo v Česku fungovat přes 1100 dětských skupin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy