Přehlasujeme Zemanovo veto dětských skupin, sjednala koalice

ČTK ČTK
27. 10. 2014 20:09
Lesní školky chce ošetřit novelou, která bude řešit alternativní vzdělávací zařízení.
Lesní školka v akci.
Lesní školka v akci. | Foto: DVTV

Praha - Koalice se dnes dohodla na přehlasování prezidentského veta k zákonu o dětských skupinách. Jakmile norma vyjde ve sbírce zákonů, předloží koaliční strany novelu, která bude řešit alternativní vzdělávací zařízení, jako jsou lesní školky, jež stávající zákon podle kritiků může poškodit.

Zemanovi se nelíbilo, že poslanci nepřijali senátní verzi zákona o dětské skupině, která by umožnila pokračování lesních školek. Senátní návrh předpokládal dobrovolnou registraci zařízení pro děti, nemusely by tedy splňovat různé podmínky.

"Chceme přehlasovat veto prezidenta, současně nechceme poškodit alternativní formy předškolního vzdělávání. Připravíme tedy současně novelu zákona. Tu by do pátku měli podepsat předsedové koaličních klubů a měla by být předložena, jakmile zákon o dětských skupinách vyjde ve sbírce," řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Povinná registrace bude znamenat podle Terezy Valkounové pro lesní školky zánik. Senátorka Eva Richtrová si myslí, že dětské skupiny existují v podstatě načerno, protože nemají žádná pravidla.
15:36
Povinná registrace bude znamenat podle Terezy Valkounové pro lesní školky zánik. Senátorka Eva Richtrová si myslí, že dětské skupiny existují v podstatě načerno, protože nemají žádná pravidla. | Video: DVTV

Tato novela bude podle něj mít během prosincové schůze Sněmovny "maximální prioritu", aby mohla být schválena na začátku příštího roku.

Novela má podle premiéra alternativním zařízením dát jistotu, že budou moci v Česku legálně působit. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) bude její návrh vycházet z lidoveckého materiálu, který už je vypracovaný. Podle poslance hnutí ANO Jana Volného bude tato úprava kopírovat senátní návrh, který poslanci nepřijali.

"V podstatě jde o to, aby lesní školky v koncovce participovaly na celé předškolní výchově, aby nebyly odsunuty na vedlejší kolej," uvedl Volný. "Pokud bychom teď přistoupili na to, že nepřehlasujeme veto pana prezidenta, tak zastavíme celý proces dětských skupin, které jsou nezbytně nutné, protože školky na českém trhu chybí," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy