Poslanci chtějí vypustit z novely zákona pravomoc úředníků kontrolovat, čím lidé doma topí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2016 19:44
Novela zákona o ochraně ovzduší obsahovala i možnost úřadů kontrolovat, čím doma lidé v kotlích topí. Tu chtějí nyní poslanci ze zákona vypustit. Za úpravu se postavil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Kritici tvrdí, že by se jednalo o zásah do nedotknutelnost obydlí, někteří pravomoc označují dokonce za omezení svobody. Vymahatelnost sankcí by podle poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL) byla malá a jen by zbytečně narostla administrativa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Úřady by nemusely dostat pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. Z vládní novely zákona o ochraně ovzduší to při dnešním druhém sněmovním čtení navrhli vypustit poslanci opoziční ODS Jan Zahradník a vládní KDU-ČSL Jiří Junek. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) úpravu hájil. Sněmovna by mohla rozhodnout o předloze ještě na nynější schůzi.

Kritici nové pravomoci poukazují na možný zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Zastánci naopak mluví o právu na příznivé životní prostředí. Podle Brabce je úprava vyvážená a ústavně konformní.

"Jsou tady bohužel tisíce hříšníků, kteří spalují odpady a emitují do vzduchu nebezpečné karcinogenní látky," řekl ministr. Připomněl, že Sněmovna už dřív schválila v zákoně o ochraně veřejného zdraví možnost kontrol domácností při stížnostech na hluk.

Zahradník naopak soudí, že pasáž je naprosto zbytečná, nebude mít například ani odstrašující účinek. Ke kritikům se přidal i Michal Kučera z TOP 09, který mluvil o omezování svobody. Junek soudí, že vymahatelnost sankcí by byla malá a narostla by administrativa. Neví se podle něho ani to, nakolik je spalování nevyhovujících paliv palčivým problémem.

Brabec už dřív upozornil na to, že fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla až krajním řešením. Předloha předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu s informací, co v opačném případě může nastat.

Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by ale hrozil postih až 50 000 Kč. Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku.

Předloha také zakotví pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma taky upraví pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se rovněž dostanou imisní limity pro určité částice polétavého prachu.

Novela by na návrh výboru pro životní prostředí mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy, zavedla by emisní limity. Na obtěžování zápachem míří i úprava, kterou dnes podal Václav Horáček (TOP 09).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy