První noc Seveřanů v Praze: 12 opilých mladistvých

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 2. 2015 13:25
I přes zvýšené kontroly policisté neplánují vyslat do terénu zvláštní posily.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Dvanáct opilých nezletilých Skandinávců. To je výsledek mimořádných kontrol v noci z neděle na pondělí, které provedlo na třicet pražských policistů v centru metropole.

Zvýšenými kontrolami tak reagují na prázdniny, které jsou v severských zemích. Při stejných prázdninách před dvěma lety opilí dánští studenti zdemolovali pokoje několika hotelů a ubytoven v Praze.

I přes zvýšené kontroly ale policisté nenasadili žádné zvláštní posily. "Naše opatření provádíme v rámci běžného výkonu služby. V Praze máme výhodu, že disponujeme speciální pořádkovou jednotkou, kterou můžeme nasadit," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Proto prý ani nejde vyčíslit, kolik budou mimořádná opatření stát.

Pohotovost čtrnáct dní

Pohotovost kvůli severským studentům bude mít pražská policie po následujících čtrnáct dní. Studenti začali přijíždět včera, cestovní kanceláře nahlásily, že jich budou celkem zhruba tři tisíce. Kolik jich přijede navíc samostatně, policie neumí odhadnout.

Již v noci na dnešek přitom policisté v podnicích v centru metropole zkontrolovali 96 mladých cizinců. Kromě dvanácti nezletilých, u kterých zjistili alkohol, předvedli na služebnu trojici mladých Švédů, která se dostala do potyčky se stejně starým Dánem. "Jsou podezřelí z poškození cizí věci," uvedl Hulan.

Policisté také museli pomáhat mladému Švédovi, který byl zcela opilý vynesen z diskotéky na Václavském náměstí. Položili pod něj termofólii a čekali, dokud pro něj nepřijedou záchranáři. "Vše bylo v rámci naší akce, nikdo nás nevolal, že by potřeboval naši akutní pomoc," podotkl Hulan.

Loni deset tisíc studentů

Situace by měla být klidnější než loni, kdy do Prahy dorazilo přes deset tisíc severských studentů. Mírněji podnapilé mladistvé předávají policisté zástupcům cestovní kanceláře, v horších případech je pak odvezou do nemocnice, plnoleté pak na záchytku. Podle Hulana přitom není třeba opilé nezletilé někam hlásit.

"Ten, kdo se dopouští trestného jednání, není ten, kdo požívá alkohol, ale ten, kdo jim ho podá," podotkl. Policie se proto snaží zjistit toho, od koho alkohol dostali. Zjistit to ale není jednoduché; může to být jak obsluha, tak jejich zletilý kamarád. V případě, že viníka z řad studentů policisté zjistí, případ předávají svým severským kolegům. Během jejich krátkého pobytu jej totiž nestihnou uzavřít.

Policie se na severské studenty zaměřuje po události z února 2013, kdy skupiny především dánských studentů zničily vybavení několika hotelů a udělaly výtržnosti i v některých podnicích v centru metropole. Loni si proto pražští policisté pozvali pomoc svých dánských kolegů - loni přijeli čtyři, letos tři.

Během loňských prázdnin už policie větší výtržnosti nezaznamenala – pouze požár jednoho pokoje v hotelu City Centr, který způsobila cigareta. Škoda se vyšplhala k milionu korun. Loni také policisté zajistili 284 podnapilých severských studentů, kterým ještě nebylo 18 let.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy