Poplatky v ambulancích a lékárnách se ruší, rozhodla vláda

Mikuláš Klang Domácí Mikuláš Klang, Domácí
Aktualizováno 2. 7. 2014 10:38
Pacienti třicetikorunové poplatky přestanou hradit od ledna příštího roku. Zůstanou pouze poplatky za ošetření na pohotovosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Třicetikorunové regulační poplatky v lékárnách a ambulancích by od příštího ledna měly zmizet. Podle návrhu zákona, který ve středu schválila vláda, by měl zůstat pouze 90korunový poplatek za ošetření na pohotovosti.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, jehož resort návrh předkládal.

"Vzhledem k tomu, že jde o závazek z koaliční dohody, tak se diskuse nevedla," odpověděl Němeček na dotaz, jestli někteří ministři nebyli proti rušení poplatků.

Ministerstvo v důvodové zprávě argumentovalo tím, že poplatky už plní regulační funkci pouze omezeně. "V kontextu finančních dopadů na pojištěnce, kteří je musí platit, se jedná o jejich neúměrné zatěžování," píše se ve zprávě. "Zachování negativního dopadu regulačních poplatků na sociálně ohrožené skupiny obyvatelstva," varovalo ministerstvo. 

Zákon nyní půjde do Sněmovny. Kromě poslanců ho musí schválit i Senát a podepsat prezident.

Výpadek mají kompenzovat vyšší platby za pojištěnce

Lékárnám a lékařům podle propočtů ministerstva v důsledku zrušení regulačních poplatků vznikne výpadek zhruba tři a čtvrt miliardy korun. Další asi 1,8 miliardy pak budou chybět nemocnicím v důsledku zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci.

Kvůli tomu už letos vláda schválila navýšení plateb za pojištěnce ze stávajících 747 korun na 845 korun. Nemocnice tak dostanou 2,1 miliardy, o které zrušením poplatku přišly. Peníze by měly dostat koncem července.

V příštím roce pak lékaři a nemocnice dostanou od pojišťoven dvojnásobek. "Příjem z tohoto opatření bude v rámci úhradových mechanismů a cenových předpisů přerozdělen mezi poskytovatele zdravotních služeb a poskytovatele lékárenské péče tak, aby nedošlo k jejich poškození," napsalo ministerstvo do důvodové zprávy.

Část peněz na navýšení plateb za státní pojištěnce půjde z rozpočtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který uvolní miliardu. Aby se na financování navýšení podílelo ministerstvo zdravotnictví, byla podmínka šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO).

Ten dokonce začátkem června prohlásil, že zrušení poplatku za pobyt v nemocnici byla chyba a že by chtěl o celé věci znovu jednat. "Podle mého názoru by tím koalice pouze ztrácela čas, který by měla věnovat produktivnějším tématům tam, kde jsme schopni se domluvit," smetl však téma ze stolu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy