Poplatky: Nahlaste ztrátu průkazu, ať neplatíte za jiné

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
13. 1. 2008 0:15
O ztraceném průkazu má vědět pojišťovna a policie
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Problémy s podvodníky, kteří zneužívají ukradené karty zdravotního pojištění, se od Nového roku netýkají jen nemocnic či pojišťoven, ale každého, kdo o průkaz přišel. Nemocnice na něm totiž mohou chtít poplatky za ošetření.

"Pokud jste ztratili zdravotní průkaz, tak to hlaste na policii, hrozí, že dluhy u lékaře zaplatíte vy!!!!," zní na internetových diskusích pod články o poplatcích. Podvodník si místo zaplacení poplatku na místě může vyžádat jen složenku, kterou ovšem nezaplatí.

Nemocnice se pak s dluhem obrátí na původního majitele průkazu.

Podle mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny si teď díky poplatkům lidé všimli problému, které pojišťovny řeší už dlouho. "Opravdu je nutné krádež průkazu nebo ztrátu nahlásit policii i pojišťovně. Tak se člověk případným problémům vyhne," říká Víšková.

Kolik a za co?

Jaké poplatky se budou platit?

  • 30 korun za návštěvu u lékaře (různých odborností a také psychologa a logopeda)
  • 30 korun za výdej léku na předpis
  • 90 korun za návštěvu pohotovosti
  • 60 korun za den pobytu v nemocnici (a některých dalších zařízeních)

Poplatek se nehradí, když...

  • není provedeno klinické vyšetření
  • jedná se o preventivní prohlídku
  • jedná se o laboratorní a diagnostické vyšetření
  • jde o některé zvláštní léčebné úkony, a to buď takzvanou dispenzární péči (u vážně nemocných dětí a těhotných žen) nebo hemodialýzu nebo dárcovství krve

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Pojišťovny vydají nový průkaz s jiným číslem a změnu zanesou do databáze, ke které mají přístup všechna zdravotnická zařízení.

Pojišťovny i nemocnice ale nečekají, že by se kvůli poplatkům rozvinuly podvody s průkazy pojištění ve velkém. "Přeci jen je tu riziko odhalení. Kvůli devadesáti korunám se takový risk snad nevyplatí," myslí si Víšková.

Mnohé nemocnice se už po zkušenostech s falešnými pojištěnci z minulosti proti podobným případům "pojistily".

"Kontrolujeme totožnost, a to nejen u hospitalizací ale i na ambulancích. Sestry mají takovou povinnost. Myslím, že bychom člověka a s kradeným průkazem rychle odhalili," říká Eva Jurinová, mluvčí pražské motolské nemocnice.

Zdravotní pojišťovny nejspíš nebudou v takových případech proti nemocnicím či lékařům postupovat nijak tvrdě a nutit je vymáhat poplatky za každou cenu.

"VZP nebude pokutovat lékaře, který se stal obětí podvodníka. Sankce mají podle zákona přijít, pokud někdo nevybírá poplatky soustavně a opakovaně," dodává mluvčí VZP.

Více o poplatcích na Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy