Popadané stromy a větve. Spíš než sníh komplikuje dopravu silný vítr. Na Sněžce řádil orkán

Aktualizováno 2. 12. 2016 11:01
Většina silnic je v Česku bez problémů sjízdná, situaci v dopravě ale komplikuje silný vítr. Hasiči vyjížděli k desítkám událostí a z cest odstraňovali popadané větve či stromy. Na Sněžce naměřili rychlost 137 kilometrů za hodinu. Až do sobotních 15 hodin platí výstraha meteorologů varující před silným sněžením, silným větrem a možnou tvorbou závějí a sněhových jazyků, která platí takřka pro celé Česko.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: HZS Zlínského kraje

Praha – V noci na pátek Česko zasáhl silný vítr. Nejsilněji foukal v Krkonoších, kde meteorologové na Sněžce naměřili rychlost 137 kilometrů za hodinu. Zbyly po něm polámané stromy a zatarasené cesty. Problémy způsobil silný vítr také energetikům. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová sdělila, že poruchy jsou hlášené z Ústeckého a Libereckého kraje, kde jsou bez proudu asi stovky domácností. Až do sobotních 15 hodin platí výstraha meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu varující před silným sněžením, silným větrem a možnou tvorbou závějí a sněhových jazyků, která platí takřka pro celé Česko.

Dopravu ve Zlínském kraji v pátek ráno místy komplikuje silný vítr. Na Valašsku viditelnost snižují sněhové přeháňky, silnice druhé a třetí třídy pokrývá rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné, v kraji fouká velmi silný vítr, vyplývá z informací silničářů. Teploty se pohybují od dvou do šesti stupňů Celsia. Dálnice D8 i silnice prvních tříd jsou mokré po chemickém ošetření, obdobné je to i na silnicích nižších tříd i v Krušných horách. Místy prší a fouká silný nárazový vítr. Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli od čtvrtečního večera ke 43 zásahům souvisejícím se silným větrem. 

Silný nárazový vítr a déšť se sněhem komplikuje dopravu na Žďársku na Vysočině, kde se místy tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na Žďársku na nich leží rozbředlý sníh. Na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Silničáři v Moravskoslezském kraji varují řidiče před silným větrem, který hlavně ve vyšších polohách může přispět k tvorbě sněhových jazyků. Na některých místech regionu navíc prší nebo jsou srážky smíšené a může tak být na silnicích i horší viditelnost. Kvůli silnému větru museli hasiči během noci odstraňovat v kraji spadlé či nebezpečně nakloněné stromy. Od čtvrtečního večera až do pátečního rána vyjížděli k zásahům souvisejícím s počasím třicetkrát.

Hasiče v Jihomoravském kraji v noci potrápil silný vítr. Vyjížděli celkem ke třinácti popadaným stromům, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hasičů David Jirouš.

 

Právě se děje

Další zprávy