Vyberte si sami svého premiéra

6. 3. 2006 0:00
Vyzkoušejte si politické souboje, ve kterých neexistuje remíza, ve kterých nejsou žádné koaliční ani opoziční smlouvy!

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády. Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Od zítřka pozveme v každém týdnu vždy dva lídry kandidujících stran k samostatným on-line rozhovorům. Postupně budete moci v březnu a v dubnu vyzpovídat šestnáct politiků. Každý rozhovor bude trvat 60 minut a kromě vašich otázek se redaktor Aktuálně.cz pozvaného lídra vždy zeptá:

 • na programové priority, které by musely být zachovány v každé koalici
 • na možné koaliční partnery a představu o povolební spolupráci
 • na rozpočtové priority
 • na politiku v oblasti daní a zaměstnanosti
 • na politiku podpory podnikání
 • na zahraniční politiku
 • na jeho majetkové poměry,
 • na jeho konkrétní závazek, jak se v případě zvolení postaví k poslanecké imunitě a nadstandardním výhodám, jako je například bezplatná městská doprava a příplatky k platu,
 • na to, jak je ochotný hovořit s lidmi, jaké zveřejní kontaktní údaje, jak se zaváže odpovídat na dopisy či telefonáty,
 • na návrh, jak se vyrovnat s naší komunistickou minulostí,
 • na to, jakou budoucnost Evropské unie bude prosazovat,
 • na jeho přístup k menšinám a novým přistěhovalcům.

Odpovědi lídrů na sadu redakčních otázek naleznete ZDE.

Po skončení této základní části budou politici rozlosováni k přímým soubojům tak jako spolu soupeří například tenisté na turnaji. V prvním kole "politického Wimbledonu" vyberete ze sestavených dvojic osm vítězů. Pro každý duel připraví redakce Aktuálně.cz rekapitulaci rozhovorů a na základě těchto informací rozhodnete v hlasování o vítězi souboje.

Stejným způsobem bude výběr premiéra pokračovat až do květnového finále.

Záleží jen na vás, k jakým odpovědím politiky přinutíte. Otázky můžete pokládat v průběhu on-line rozhovoru nebo je můžete posílat i předem na adresu [email protected]

První on-line rozhovor začíná v úterý 7. března ve 14:00 hodin.

Do politického turnaje "Vyberte si svého premiéra" byli vybráni tito politici:

úterý 7. března Zdenka Ulmannová Rovnost šancí
čtvrtek 9. března Václav Srb Koruna Česká
úterý 14. března Petr Cibulka Pravý blok
čtvrtek 16. března Petr Hannig Strana zdravého rozumu
úterý 21. března Pavel Dohnal Moravané
čtvrtek 23. března Miroslav Tancoš Romská dem. sociální strana
úterý 28. března Jiří Hrdina Balbínova poetická strana
čtvrtek 31. března František Zwyrtek Nezávislí
úterý 4. dubna Jaroslav Rovný ČSNS
čtvrtek 6. dubna Jan Kasl SNK ED
úterý 11. dubna Martin Bursík Zelení
čtvrtek 13. dubna Vojtěch Filip KSČM
úterý 18. dubna Pavel Němec US-DEU
středa 19. dubna Miroslav Kalousek KDU-ČSL
úterý 25. dubna Mirek Topolánek ODS
středa 26. dubna Bohuslav Sobotka ČSSD

Pozn.: Redakce Aktuálně.cz pozvala k rozhovoru také předsedu Nezávislých demokratů Vladimíra Železného. Ten ale odmítl přijít, protože se cítil diskriminován termínem 4. dubna, který se mu zdál příliš vzdálen od závěrečného vyřazovacího souboje. Redakce proto nabídla termín předsedovi ČSNS Jaroslavu Rovnému.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy