Vyberte si sami svého premiéra

6. 3. 2006 0:00
Vyzkoušejte si politické souboje, ve kterých neexistuje remíza, ve kterých nejsou žádné koaliční ani opoziční smlouvy!

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády. Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Od zítřka pozveme v každém týdnu vždy dva lídry kandidujících stran k samostatným on-line rozhovorům. Postupně budete moci v březnu a v dubnu vyzpovídat šestnáct politiků. Každý rozhovor bude trvat 60 minut a kromě vašich otázek se redaktor Aktuálně.cz pozvaného lídra vždy zeptá:

 • na programové priority, které by musely být zachovány v každé koalici
 • na možné koaliční partnery a představu o povolební spolupráci
 • na rozpočtové priority
 • na politiku v oblasti daní a zaměstnanosti
 • na politiku podpory podnikání
 • na zahraniční politiku
 • na jeho majetkové poměry,
 • na jeho konkrétní závazek, jak se v případě zvolení postaví k poslanecké imunitě a nadstandardním výhodám, jako je například bezplatná městská doprava a příplatky k platu,
 • na to, jak je ochotný hovořit s lidmi, jaké zveřejní kontaktní údaje, jak se zaváže odpovídat na dopisy či telefonáty,
 • na návrh, jak se vyrovnat s naší komunistickou minulostí,
 • na to, jakou budoucnost Evropské unie bude prosazovat,
 • na jeho přístup k menšinám a novým přistěhovalcům.

Odpovědi lídrů na sadu redakčních otázek naleznete ZDE.

Po skončení této základní části budou politici rozlosováni k přímým soubojům tak jako spolu soupeří například tenisté na turnaji. V prvním kole "politického Wimbledonu" vyberete ze sestavených dvojic osm vítězů. Pro každý duel připraví redakce Aktuálně.cz rekapitulaci rozhovorů a na základě těchto informací rozhodnete v hlasování o vítězi souboje.

Stejným způsobem bude výběr premiéra pokračovat až do květnového finále.

Záleží jen na vás, k jakým odpovědím politiky přinutíte. Otázky můžete pokládat v průběhu on-line rozhovoru nebo je můžete posílat i předem na adresu [email protected]

První on-line rozhovor začíná v úterý 7. března ve 14:00 hodin.

Do politického turnaje "Vyberte si svého premiéra" byli vybráni tito politici:

úterý 7. března Zdenka Ulmannová Rovnost šancí
čtvrtek 9. března Václav Srb Koruna Česká
úterý 14. března Petr Cibulka Pravý blok
čtvrtek 16. března Petr Hannig Strana zdravého rozumu
úterý 21. března Pavel Dohnal Moravané
čtvrtek 23. března Miroslav Tancoš Romská dem. sociální strana
úterý 28. března Jiří Hrdina Balbínova poetická strana
čtvrtek 31. března František Zwyrtek Nezávislí
úterý 4. dubna Jaroslav Rovný ČSNS
čtvrtek 6. dubna Jan Kasl SNK ED
úterý 11. dubna Martin Bursík Zelení
čtvrtek 13. dubna Vojtěch Filip KSČM
úterý 18. dubna Pavel Němec US-DEU
středa 19. dubna Miroslav Kalousek KDU-ČSL
úterý 25. dubna Mirek Topolánek ODS
středa 26. dubna Bohuslav Sobotka ČSSD

Pozn.: Redakce Aktuálně.cz pozvala k rozhovoru také předsedu Nezávislých demokratů Vladimíra Železného. Ten ale odmítl přijít, protože se cítil diskriminován termínem 4. dubna, který se mu zdál příliš vzdálen od závěrečného vyřazovacího souboje. Redakce proto nabídla termín předsedovi ČSNS Jaroslavu Rovnému.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy