Vládní program: 10 miliard ze státního do zdravotnictví

Radek Nohl Radek Nohl
1. 8. 2013 19:05
Ministr Matin Holcát zvyšuje platby za státní pojištěnce.
Náměstek z Motola pomáhá ve vládě nemocnicím.
Náměstek z Motola pomáhá ve vládě nemocnicím. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Martin Holcát chce, aby Rusnokova vláda poslala programovým prohlášením do jeho resortu ze státního rozpočtu přes deset miliard korun.

Peníze hodlá nový šéf resortu zdravotnictví podle deníku Insider získat tak, že vláda dostane do programu zvýšení platby za státní pojištěnce a odkup nevymahatelných pohledávek zdravotních pojišťoven.

Minimálně v prvním případě jde o stejný krok, který své vládě navrhoval Holcátův předchůdce Leoš Heger, ten však byl odmítnut.

Důvodem státní subvence do zdravotnického systému je skutečnost, že třetina ze 150 českých nemocnic je ve finančních problémech a finančními komplikacemi je ohrožena i největší zdravotní pojišťovna VZP.

Čtěte více v placeném deníku Insider:

Jaké peníze zachrání zdravotnický systém?

 

Právě se děje

před 9 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy