Varvařovský není z Křečka nadšen, nevylučuje rezignaci

ČTK ČTK
5. 4. 2013 22:10
Nově zvolený zástupce ombudsmana nicméně očekává, že si budou navzájem vyhovovat
Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Nově zvolený zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček (dříve ČSSD) očekává, že jeho spolupráci s ombudsmanem Pavlem Varvařovským nebude komplikovat to, že si ombudsman přál za svého zástupce někoho jiného.

Očekává, že si budou navzájem vyhovovat. Křeček to řekl v pátek poté, co složil slib do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Varvařovský ale v České televizi (ČT) připustil, že pokud spolupráce s Křečkem nebude fungovat, rezignuje.

Varvařovský, který preferoval odborníka na správní právo Filipa Dienstbiera, se z pátečního aktu omluvil pro pracovní důvody. Své funkce se jeho nový zástupce ujme příští čtvrtek. Kdy se setká s ombudsmanem, zatím neví. Kvůli svému zvolení přerušil výkon advokátní praxe, členství v advokátní komoře i členství v ČSSD. Jeho poslanecký mandát zanikl v pátek tím, že složil předepsaný slib.

"My jsme si vyměnili několik dopisů, ve kterých pan ombudsman zdůrazňuje, že nemá nic proti mně, jenom si přeje někoho jiného," prozradil Křeček. "Máme stejné názory na řadu věcí, s kroky pana ombudsmana samozřejmě plně souhlasím, ve všem bych ho podporoval, jsme jedné krve, nevidím v tom opravdu žádný problém," poznamenal.

Varvařovský ale v pátek nevyloučil, že pokud spolupráce nebude fungovat, odejde. "Nemohu vyloučit, že řeknu: Nejde to, já jsem očekával, že se mi odlehčí, a ono se neodlehčilo," řekl ČT.

Varvařovský i Rychetský si postavili hlavu. Politikům se to nelíbí

Varvařovský svoji preferenci Dienstbiera naznačil v projevu, který přednesl ve středu ve Sněmovně před volbou svého nástupce. Předsedkyni Němcové se to ale nezamlouvá. "Myslím si, že nezvolil úplně nejšťastnější formu," řekla novinářům.

Zdůraznila, že Sněmovna je suverénem, který volí jak ombudsmana, tak jeho zástupce. "Není myslitelné, aby kdokoli na jakékoli volitelné funkci přišel a řekl, koho on požaduje, aby mu byl zvolen," dodala. Stejně nešťastnou podobu podle ní zvolil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský při vyjednávání s novým prezidentem Milošem Zemanem o nových kandidátech na ústavní soudce. "Myslím, že takhle to prostě být nemá," dodala.

Němcová také neočekává, že by mezi oběma funkcionáři nastal rozkol. "Já předpokládám, že jsou to dva lidé, kteří jsou si velmi vědomi té odpovědnosti, která na nich je, a že naleznou společnou řeč," řekla novinářům.

Varvařovského nenadchly ani Křečkovy řeči o brněnské gubernii

Sněmovna zvolila Křečka novým zástupcem ve středu. "Bylo mi tady s vámi dobře. Ale jak by napsal ruský autor 19. století, odcházím pracovat do vzdálené gubernie, ale věřím, že i tak se budeme setkávat," reagoval Křeček na své zvolení. Lidové noviny uvedly, že podle Varvařovského se Křeček vyjádřil tak, že by raději úřadoval v Praze. "Tak ať tam sedí," řekl podle listu Varvařovský.

Křeček však novinářům potvrdil, že odchází do Brna. "Já samozřejmě budu práci vykonávat tam, kde je potřeba," řekl. Křeček nahradí Jitku Seitlovou, které skončil mandát. Čtyřiasedmdesátiletého Křečka do funkce navrhl jak Senát, jehož členem se chtěl dvakrát neúspěšně stát, tak i bývalý prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy