Varvařovský není z Křečka nadšen, nevylučuje rezignaci

ČTK ČTK
5. 4. 2013 22:10
Nově zvolený zástupce ombudsmana nicméně očekává, že si budou navzájem vyhovovat
Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Nově zvolený zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček (dříve ČSSD) očekává, že jeho spolupráci s ombudsmanem Pavlem Varvařovským nebude komplikovat to, že si ombudsman přál za svého zástupce někoho jiného.

Očekává, že si budou navzájem vyhovovat. Křeček to řekl v pátek poté, co složil slib do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Varvařovský ale v České televizi (ČT) připustil, že pokud spolupráce s Křečkem nebude fungovat, rezignuje.

Varvařovský, který preferoval odborníka na správní právo Filipa Dienstbiera, se z pátečního aktu omluvil pro pracovní důvody. Své funkce se jeho nový zástupce ujme příští čtvrtek. Kdy se setká s ombudsmanem, zatím neví. Kvůli svému zvolení přerušil výkon advokátní praxe, členství v advokátní komoře i členství v ČSSD. Jeho poslanecký mandát zanikl v pátek tím, že složil předepsaný slib.

"My jsme si vyměnili několik dopisů, ve kterých pan ombudsman zdůrazňuje, že nemá nic proti mně, jenom si přeje někoho jiného," prozradil Křeček. "Máme stejné názory na řadu věcí, s kroky pana ombudsmana samozřejmě plně souhlasím, ve všem bych ho podporoval, jsme jedné krve, nevidím v tom opravdu žádný problém," poznamenal.

Varvařovský ale v pátek nevyloučil, že pokud spolupráce nebude fungovat, odejde. "Nemohu vyloučit, že řeknu: Nejde to, já jsem očekával, že se mi odlehčí, a ono se neodlehčilo," řekl ČT.

Varvařovský i Rychetský si postavili hlavu. Politikům se to nelíbí

Varvařovský svoji preferenci Dienstbiera naznačil v projevu, který přednesl ve středu ve Sněmovně před volbou svého nástupce. Předsedkyni Němcové se to ale nezamlouvá. "Myslím si, že nezvolil úplně nejšťastnější formu," řekla novinářům.

Zdůraznila, že Sněmovna je suverénem, který volí jak ombudsmana, tak jeho zástupce. "Není myslitelné, aby kdokoli na jakékoli volitelné funkci přišel a řekl, koho on požaduje, aby mu byl zvolen," dodala. Stejně nešťastnou podobu podle ní zvolil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský při vyjednávání s novým prezidentem Milošem Zemanem o nových kandidátech na ústavní soudce. "Myslím, že takhle to prostě být nemá," dodala.

Němcová také neočekává, že by mezi oběma funkcionáři nastal rozkol. "Já předpokládám, že jsou to dva lidé, kteří jsou si velmi vědomi té odpovědnosti, která na nich je, a že naleznou společnou řeč," řekla novinářům.

Varvařovského nenadchly ani Křečkovy řeči o brněnské gubernii

Sněmovna zvolila Křečka novým zástupcem ve středu. "Bylo mi tady s vámi dobře. Ale jak by napsal ruský autor 19. století, odcházím pracovat do vzdálené gubernie, ale věřím, že i tak se budeme setkávat," reagoval Křeček na své zvolení. Lidové noviny uvedly, že podle Varvařovského se Křeček vyjádřil tak, že by raději úřadoval v Praze. "Tak ať tam sedí," řekl podle listu Varvařovský.

Křeček však novinářům potvrdil, že odchází do Brna. "Já samozřejmě budu práci vykonávat tam, kde je potřeba," řekl. Křeček nahradí Jitku Seitlovou, které skončil mandát. Čtyřiasedmdesátiletého Křečka do funkce navrhl jak Senát, jehož členem se chtěl dvakrát neúspěšně stát, tak i bývalý prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy