Tajný plán: Bárta prý šel do politiky kvůli zakázkám

Domácí Domácí
8. 4. 2011 6:51
V roce 2008 sepsal pětiletou strategii, jak získat ekonomickou moc
Vít Bárta (VV)
Vít Bárta (VV) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Faktický šéf Věcí veřejných a současný ministr dopravy Vít Bárta údajně vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc. Vyplývá to z jeho pětileté koncepce, kterou získala MF Dnes.

Bárta přitom od začátku svého politického působení veřejnosti tvrdil, že mu nejde o byznys. Dokonce prodal svůj podíl v bezpečnostní agentuře ABL bratrovi.

Podle dokumentu, z něhož list cituje, plánoval tehdejší majitel ABL například koalici s ODS na pražském magistrátu.

V říjnu 2008 si údajně svolal své blízké spolupracovníky z ABL na tajné jednání do hotelu Chateau Mcely. A předložil jim strategii, podle které se měli řídit až do roku 2014.

Plány: ABL musí být nejsilnější

"Musíme směřovat k posilování ekonomické a sekundárně politické moci," cituje deník tehdejší údajné prohlášení Bárty. Vysvětlil, že velké zakázky získávají vždy ti "nejlepší" - tedy firmy s největším obratem a počtem zaměstnanců.

"Propojení ekonomické a politické moci potvrzují statistiky, že 40 procent zakázek v EU pro soukromé bezpečnostní agentury je zadáváno veřejným sektorem," řekl Bárta před třemi lety na tajné poradě. Z toho podle něj vyplývá, že nelze oddělovat ekonomickou a politickou moc.

"Musíme vytvořit nejsilnější soukromou bezpečnostní službu v zemi. Musíme dosáhnout dominantního postavení na trhu a posilovat vlastní pseudokonkurenční firmy. A rozvíjet nové kategorie zákazníků ve veřejné správě (zdravotnictví, školství, státní úřady, samospráva, sociální služby)," popsal tehdy své ekonomické cíle.

Bárta: Korumpujeme, podporujeme protekcionalismus

Jako takzvaný ekonomicko-politický cíl si vytyčil "rozvoj komplexního bezpečnostního servisu pro ekonomické elity", za politické cíle označil vybudování koalice VV s ODS na magistrátu v roce 2010, ovládnutí radnice Prahy 1 a Prahy 5 v roce 2010 a rozvoj vztahů s politiky ČSSD... "A v roce 2014 získání 30 procent ODS v Praze, nebo VV získají 30 procent rady magistrátu," napsal v roce 2008.

Věci veřejné

  • Věci veřejné loni uspěly ve sněmovních volbách a dokonce se staly součástí vládní koalice.
  • V posledních dnech ale partají zmítá vnitrostranická krize.
  • Poslanci Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí totiž Bártu nařkli z uplácení. Dokonce kvůli tomu na něj podali trestní oznámení.
  • Škárka byl už v úterý vyloučen z poslaneckého klubu i strany.
  • Kočí poslanci z klubu vyloučili na čtvrtečním večerním jednání.

Podle pátečního vydání MF Dnes se Bárta při vysvětlování strategie přiznal i k tomu, že používá nevybíravé metody. "Je třeba si přiznat, že my jako top management se chováme stejně jako dosavadní elity a společenský systém minimálně nepodporujeme - například děláme maximum pro minimalizaci daňové zátěže, korumpujeme, podporujeme protekcionalismus," uvedl tehdy.

V květnu 2007 na školení manažerů v ABL, ze kterého má MF Dnes nahrávku, prý zase řekl, že k získání klientů je potřeba udělat všechno možné včetně totální infiltrace do prostředí potenciálního zákazníka.

"Dokážu si představit, že když mám opravdu velkého, zajímavého zákazníka, že na něj na dva dny nebo na týden někoho posadíme, abychom věděli, kde je, co dělá, s kým se stýká. A potom se pokusíme infiltrovat natvrdo do jeho prostředí," nabádal Bárta manažery.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy