Tajná schůzka s rebely: Podpořte rozpočet, žádá premiér

Kateřina Eliášová
21. 10. 2008 17:30
Chci pravdivý rozpočet, řekl rebel Tlustý
Poslanci Juraj Raninec a Jan Schwippel v kuloárech sněmovny.
Poslanci Juraj Raninec a Jan Schwippel v kuloárech sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanci projednávají klíčový zákon pro fungování země a vlády - návrh státního rozpočtu na rok 2009. Že nebude projednávání jednoduché, se ukázalo po dopoledním jednání klubu ODS.

Rebelující poslanec Vlastimil Tlustý oznámil, že podá návrh na vrácení zákona k dopracování vládě. V tom jej hodlají podpořit i jeho dva kolegové, kteří před nedávnem opustili klub ODS - Juraj Raninec a Jan Schwippel.

"Při jednání o rozpočtu dám návrh vládě, aby provedla změnu základních parametrů státního rozpočtu a to v souladu s tím, co všichni vědí. To znamená s aktuálními makroekonomickými údaji a výhledy, které jsou zjevně v rozporu s tím, s čím vláda v rozpočtu počítá," oznámil Tlustý.

"Podpořím návrh k přepracování vládě," řekli nato oba rebelové.

Premiér: Nedělejte to

Premiér Mirek Topolánek se prý na poslední chvíli snažil jejich rozhodnutí zvrátit. Krátce po začátku jednání sněmovny se s rebely sešel a snažil se jim promluvit do duše.

Mirek Topolánek večer po sobotních volbách.
Mirek Topolánek večer po sobotních volbách. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Byli jsme požádáni o stručné stanovisko a o názor, proč chceme rozpočet vládě vrátit. Premiér nám sdělil své argumenty, proč si myslí, že ten návrh není oprávněný," řekl Aktuálně.cz poslanec Jan Schwippel.

Kdo další byl na schůzce, Schwippel neupřesnil. "Byla to soukromá schůzka, velice krátké setkání, nechci říci, kdo všechno se jí zúčastnil," řekl.

Nelíbí se mu, že v návrhu rozpočtu je obsažen předpokládaný růst HDP 4,8 procenta, zatímco Česká národní banka hovoří o 3,6 procentech. "Což v přepočtu znamená na rozpočtový výpadek 22 miliard korun, možná ještě vyšší, nemůžeme rozpočet, respektive tyto parametry, schválit," myslí si Schwippel.

Kalousek přesvědčoval zelené rebelky

Nejasný postoj k rozpočtu mají i dvě poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. Hned po začátku jednání sněmovny se sešel ještě narychlo klub zelených s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Aktuálně.cz to potvrdil předseda strany Martin Bursík.

Všichni zúčastnění se ale konečné stanovisko dvou rebelek nedozvěděli. "Vysvětlovali jsme jim, co vše by znamenalo rozpočtové provizorium. Jak se rozhodnou, nevíme," řekl Bursík.

Paroubek: Vláda lže lidem

Návrh státního rozpočtu zcela odmítnul předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Ve shodě s rebelem Tlustým prohlásil, že vláda přeceňuje ekonomický růst, takže v rozpočtu chybí minimálně 20 miliard.

"Vláda lže daňovým poplatníkům, vlastně lže občanům za situace, kdy se k České republice každým dnem přibližuje finanční krize," řekl Paroubek, podle něhož by kabinet měl rozpočet zcela přepracovat a zohlednit návrhy ČSSD.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy