Stát mění očkování dětí, zaplatí vakcínu na pneumokoka

Hana Pražáková
2. 10. 2008 16:30
Novinkou je i přeočkování proti černému kašli v 11 letech
Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta.
Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví chce zavést plošné očkování malých dětí proti pneumokokovým nákazám. Vakcíny budou plně hradit zdravotní pojišťovny.

Zda možnosti naočkovat svého potomka rodiče využijí, bude záležet jen na nich.

Podle původních plánů ministerstva, které novinářům novinky v očkování představilo, měla změna v očkování dětí nastat od ledna 2009. Už nyní je však jasné, že se tento termín nestihne.

Možnost platit zcela očkování se totiž odvíjí od změn v zákonech o zdravotním pojištění a o ochraně veřejného zdraví, o nichž nyní zákonodárci teprve diskutují.

Rodiče ušetří 7 tisíc

Nejzávažnějšími formami pneumokokové infekce jsou zánět mozkových blan, sepse či pneumokokové záněty plic, které častokrát končí smrtí. Téměř 60 procent děti, které přežijí, mají trvalé následky. Nemoc postihuje okolo 400 dětí ročně.

Rodiče, kteří nyní chtějí dítě proti pneumokokům nechat očkovat, za všechny dávky zaplatí sedm tisíc korun. Nejvhodnější doba pro zahájení očkování je mezi třetím a pátým měsícem života, kdy dítě v měsíčním odstupu dostane tři dávky. Přeočkovává se ve dvou letech.

Černý kašel posiluje

Jedenáctiletým dětem nově do povinného očkovacího kalendáře přibude také přeočkování proti černému kašli.

"Přistoupili jsme k tomu na základě odborných analýz, které ukazují vzestup tohoto onemocnění u teenagerů způsobené především nedostatkem protilátek v organismu dítěte z prvního očkování v raném dětství," řekl náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít.

Proti černému kašli se začalo plošně očkovat v roce 1958.

Dosud dostávají první dávku novorozenci v rámci takzvané hexavakcíny v prvním roce života. Pak následuje přeočkování mezi šestým a sedmým rokem života a to by ještě nyní mělo nově doplnit také přeočkování v jedenácti letech.

Nemoc se vrací

Hygienici totiž zjistili, že české děti mají sníženou obranyschopnost a nemoc se navrací. Jen do konce srpna letošního roku černým kašlem onemocnělo třikrát více dětí než loni. To se netýká jen Česka, ale také dalších evropských zemí. Vysoký počet onemocnění hlásí třeba Švýcarsko.

Náklady na veškeré hrazené očkování by podle odhadů ministerstva zdravotnictví měly v příštím roce dosáhnout částky 650 milionů korun. Možnost zavádět nová očkování je podle ministerstva výsledkem úspěšné reformy zdravotnictví.

„Reforma funguje, uspořené prostředky investujeme do moderní a účinné zdravotní péče a do prevence," uvedl náměstek ministra Marek Šnajdr.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy