Starostové z Brd přesouvají boj proti radaru do Bruselu

Vanda Králová
23. 11. 2008 17:12
Spojí se s lidmi po celé Evropě
Boj proti radaru v Čechách starostům nestačí, chtějí do Bruselu
Boj proti radaru v Čechách starostům nestačí, chtějí do Bruselu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Starostové ze čtyř desítek obcí z Brd plánují boj proti americkému radaru na našem území přesunout do Bruselu.

V úterý 24. února 2009 starostové odjedou do Evropského parlamentu, kde ve spolupráci s mezinárodní společností Evropa pro mír, zahájí celoevropskou kampaň proti americkým radarovým základnám v Evropě.

Iniciativu nazvali Vládě to osladíme, čímž parafrázovali heslo Evropě to osladíme, kterým Česko propaguje svoje předsednictví v Evropské unii.

"Pokud Topolánkova vláda neustoupí od záměru umístit u nás americkou vojenskou základnu, patřičně jí to během příštích šesti měsíců osladíme," uvedl Jan Neoral, starosta Trokavce a člen Ligy starostů proti radaru.

Starosty do Evropského parlamentu pozval europoslanec Giulietto Chiesa, který se se starosty setkal minulý týden v Rožmitále pod Třemšínem.

Desítky tisíc obyvatel celé Evropy vyjádřily svůj nesouhlas se stavbou radaru právě v jejich zemi podpisy různých peticí.

"Systém Hvězdných válek USA bude mít dopad na bezpečnost celé Evropy. Proto na půdě Evropské unie musí proběhnout na toto téma důkladná diskuze a EU musí k tomuto tématu zaujmout jasné stanovisko," řekl ke kampani Jan Tamáš, mluvčí hnutí Nenásilí.

Mezi další aktivity odpůrců radaru v poslední době patří například iniciativa společnosti NE základnám, která bude posílat tisíce e-mailů novému americkému prezidentovi Obamovi.


 

Právě se děje

před 10 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy