Školné má vláda na stole. Není se čeho bát, říká Liška

Petr Holub
25. 1. 2009 20:34
Schválí vláda plán na velkou změnu univerzit?
Ministr Ondřej Liška: Už je čas na změny.
Ministr Ondřej Liška: Už je čas na změny. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Topolánkova vláda se chystá změnit vysoké školy. Způsobem nevídaným přinejmenším od listopadu 1989.

Už v pondělí může schválit plán ministra školství Ondřeje Lišky.

Bude to jen pár dnů poté, co svůj úřad opouští jiný radikální reformátor, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a Liškův přístup je na první pohled podobný.

Také slibuje dalekosáhlý převrat podle holandského vzoru, má potíže s lidovci a hovoří o poplatcích za studium, které je dosud „zadarmo".

V rozhovoru s Aktuálně.cz však Liška ujišťuje, že podobnost s Julínkovou reformou je čistě náhodná.

Vláda měla o Liškově návrhu reformy, tzv. Bílé knize terciárního vzdělávání jednat už v tomto týdnu. Její autor odmítá úvahu, že odklad způsobily protesty lidovců. Ti už veřejně zpochybnili plán, podle kterého se má v dohledné době na univerzitách zavádět školné.

„Odklad neměl vůbec žádný jiný důvod, než že jsem v Evropském parlamentu představoval priority evropského předsednictví ve školském resortu. O týdenní posun jsem požádal, protože u tak důležitého materiálu, jakým je Bílá kniha, jsem chtěl být osobně," vysvětlil ministr Liška.

A.cz: Projedná se tedy hned v pondělí?

Ano.

A.cz: Přesto platí, že právě lidovečtí ministři měli nejvíc připomínek proti Bílé knize a zvláště proti systému podpor a školného. Nemáte tedy nevyřešené problémy s ministrem pro místní rozvoj, který návrh kritizoval nejostřeji?

Veškeré připomínky, které se sešly, byly vypořádány. Očekával jsem o nich ještě debatu na vládě. Lidovci zvolili mediální taktiku nic neříct uvnitř vlády a pak návrh zkritizovat veřejně. Na to jsme si už tak nějak zvykli.

Pokud jde o věcnou problematiku, zvláště otázku školného a výtku, že neproběhla diskuse, to je podle mě ukázkou nepochopení.

Především Bílá kniha nezavádí školné a nerozhoduje o školném. Hovoří o alternativách, kterými je do systému terciárního vzdělávání možné vložit víc peněz ze soukromých zdrojů. O školném uvažuje jako o jednom z mnoha nástrojů kontroly kvality vzdělávání. Navíc o školném může rozhodnout jedině zákon.

A.cz: Kdy reformní zákon připravíte?

Věcný záměr zákona bude následovat po Bílé knize, někdy v první polovině tohoto roku. Už nyní jsme dohodnuti s vysokými školami, jak budeme na věcném záměru spolupracovat.

Bílá kniha nemůže být pro nikoho překvapením, protože jsem za rok hovořil bezpočtukrát s reprezentací vysokých škol, se studenty, s náhodnými kolemjdoucími, s novináři. Během té doby doznala změn, ale co si uchovala, je to, že zůstala strategickým dokumentem, který věci popisuje, nerozhoduje. Zůstává otázkou politického rozhodnutí, mého, vlády parlamentu, jak bude vypadat zákon o terciárním vzdělávání a co z Bílé knihy se v něm nakonec ocitne.

Proto považuji kritiku lidovců dílem za zmatečnou a nepatřičnou, dílem za nedorozumění.

Rozdíly proti Julínkovi

A.cz: Kritika ministrů KDU-ČSL odráží současnou politiku, kde zuří krvavá bitva o zdravotnické poplatky. Školné je podobně emotivní téma. Má smysl předkládat vládě materiál, který sice školné nezavádí, ale hodně o něm mluví? Podle Bílé knihy má být důležitým nástrojem, který pomůže změnit postavení studentů ve společnosti.

Školné není prioritou mou, ani Bílé knihy. Jejím klíčovým pojmem je posílení rovnosti šancí.

A.cz: Jako bych slyšel ministra Julínka, který také říkal, poplatky nejsou hlavním reformním krokem, navíc se jejich pomocí zlepší dostupnost zdravotní péče…

Ale já říkám, že školné dává smysl jen za dvou podmínek. Může přijít na pořad dne teprve poté, až bude fungovat efektivní finanční podpora studentů. Také musí být zakomponováno do celého systému jako nástroj, kterým budou studenti vymáhat od vysokých škol kvalitu studia a naopak.

A.cz: Nebudou poplatky bránit nadaným, ale chudým studentům v přístupu ke vzdělání?

To je úplně naopak. Špatně zvolené školné bez návaznosti na celkové změny systému by se nestalo ničím jiným, než bariérou.

Náš princip odloženého školného propojený s finanční podporou studentů naopak přinese to, že mnohem větší počet studentů než dnes bude mít přístup k vysokoškolskému vzdělání. Když se podíváte, že pouze devět procent dětí rodičů s dělnickými profesemi dnes studuje, tak to je otřesná vizitka vzdělávacího systému. Především tohle by měla reforma změnit.

Bílá kniha je opravdu strategickým koncepčním dokumentem, který popisuje nejmodernější a nejprogresivnější trendy na světě. Vynechat z toho moment školného by bylo úplně absurdní, protože je v různých podobách úplně běžné. Té diskusi se nemůžeme vyhnout.

A.cz: Pokud se všem rozhodujícím politikům bude školné líbit, kdy může být nejdříve zavedeno?

Nejdříve v roce 2014 nebo 2015, až po zavedení finanční podpory studentů. Strašení školným je nepatřičné.

Tato vláda o školném nerozhodne

A.cz: Zůstaňme při povrchním srovnání s reformou zdravotnictví. U Julínka šlo o to, že se nejdříve zavedly poplatky a pak měla začít reforma. U vás by měl být reformní zákon schválen cca v roce 2010, o dva roky později by měla začít fungovat, přitom by případné školné mělo další dvouletý odklad?

Ano.

A.cz: Stále platí, že školné bude zahrnuto v reformním zákonu, ovšem s nulovou sazbou, a že o zvýšení této sazby bude muset rozhodnout vládním nařízením některý z příštích kabinetů?

Přesně tak. Tato vláda o školném rozhodovat nebude. Jednak to má v programovém prohlášení, jednak je to logický nesmysl začínat se školným. V zákoně by měla příští vláda dostat možnost zavést školné svým rozhodnutím. Musí k tomu mít mandát a musí předem vyhodnotit, že systém je dost zralý, aby tento krok akceptoval.

A.cz: Tato sněmovna ještě může o novém vysokoškolském zákonu hlasovat?

Udělám všechno pro to, aby ho přijala.

A.cz: Spor s ministerstvem pro místní rozvoj jste už s odcházejícím ministrem Čunkem či nastupujícím Svobodou vyřešili?

Hovořil jsem s Cyrilem Svobodou, vyjasnili jsme si to a naprosto jsme se shodli, že jde o koncepční strategický dokument, který školné nezavádí. Až do vlády donesu věcné teze vysokoškolského zákona a samotný zákon, tak se budeme bavit, co má a co nemá obsahovat.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Ondřeje Lišky na Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Jak zlepšit vzdělávání školáků? Blogeři hledají odpověď
 

Právě se děje

před 7 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy