Schwarzenberg lidovcům: Hájíme křesťany i eskymáky

Tereza Šídlová
20. 1. 2011 17:23
Ministr zahraničí reaguje na lidovecké výzvy, aby česká diplomacie více hájila pronásledované křesťany
Podle Karla Schwarzenberga se česká diplomacie stará o křesťany, o Židy i eskymáky
Podle Karla Schwarzenberga se česká diplomacie stará o křesťany, o Židy i eskymáky | Foto: Jan Langer

Praha - Nedávno zvolený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o sobě dává vědět.

Vyzval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - i prostřednictvím svého blogu na Aktuálně.cz, aby se česká diplomacie nesoustředila jen na kubánské či barmské disidenty, ale aby se začala zajímat o práva pronásledovaných křesťanů ve světě.

Schwarzenberg mu dnes odpověděl. Ale zdůraznil právě tradici české diplomacie zabývat se lidskými právy v univerzální rovině."

"Česká republika se tradičně zasazuje o lidská práva ve světě a bude i nadále, a to ať už jsou oběťmi pronásledování křesťané nebo Židé, cikáni, eskymáci či kdokoli jiný," řekl Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Schwarzenberg v posledních dnech zdůrazňoval, že Češi se budou nadále zasazovat o lidská práva i podle nově připravované koncepce zdejší diplomacie.

Ministr dále řekl, že až se sejde se svými kolegy šéfdiplomaty z evropské sedmadvacítky, proberou, co je v problematice pronásledování křesťanů možné podniknout.

Právní pomoc křesťanům

Bělobrádek má ale rovnou konkrétní tipy, jak by měla česká diplomacie v této věci pomoci.

„Česká republika by měla nabízet azyl pronásledovaným a mohla by kupříkladu poskytnout stipendia tam, kde dochází k diskriminaci křesťanů nerovným přístupem ke vzdělání. Zastupitelské úřady by měly být pro ohrožené křesťany útočištěm, v němž naleznou pomoc právní, poradenskou i materiální," myslí si Bělobrádek.

Pochod se svíčkami

Lidovecká aktivita sama o sobě má evropský rozměr.

Evropští lidovci ve čtvrtek vyzvali vysokou představitelku pro zahraniční věci Catherine Ashtonovou, aby podnikla konkrétní kroky a vytvořila evropskou strategii na obranu křesťanských komunit a svobody náboženství. Evropští lidovci také včera ve Štrasburku uspořádali pietní pochod se svíčkami za pronásledované křesťany pod záštitou předsedy Evropské parlamentu Jerzyho Buzka.

"Násilné útoky na křesťany, které proběhly v období Vánoc v Nigérii, Iráku, Egyptě a na Filipínách, považujeme za alarmující," podotkl Bělobrádek společně s lidoveckou europoslankyní Zuzanou Roithovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy