Schwarzenberg lidovcům: Hájíme křesťany i eskymáky

Tereza Šídlová
20. 1. 2011 17:23
Ministr zahraničí reaguje na lidovecké výzvy, aby česká diplomacie více hájila pronásledované křesťany
Podle Karla Schwarzenberga se česká diplomacie stará o křesťany, o Židy i eskymáky
Podle Karla Schwarzenberga se česká diplomacie stará o křesťany, o Židy i eskymáky | Foto: Jan Langer

Praha - Nedávno zvolený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o sobě dává vědět.

Vyzval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - i prostřednictvím svého blogu na Aktuálně.cz, aby se česká diplomacie nesoustředila jen na kubánské či barmské disidenty, ale aby se začala zajímat o práva pronásledovaných křesťanů ve světě.

Schwarzenberg mu dnes odpověděl. Ale zdůraznil právě tradici české diplomacie zabývat se lidskými právy v univerzální rovině."

"Česká republika se tradičně zasazuje o lidská práva ve světě a bude i nadále, a to ať už jsou oběťmi pronásledování křesťané nebo Židé, cikáni, eskymáci či kdokoli jiný," řekl Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Schwarzenberg v posledních dnech zdůrazňoval, že Češi se budou nadále zasazovat o lidská práva i podle nově připravované koncepce zdejší diplomacie.

Ministr dále řekl, že až se sejde se svými kolegy šéfdiplomaty z evropské sedmadvacítky, proberou, co je v problematice pronásledování křesťanů možné podniknout.

Právní pomoc křesťanům

Bělobrádek má ale rovnou konkrétní tipy, jak by měla česká diplomacie v této věci pomoci.

„Česká republika by měla nabízet azyl pronásledovaným a mohla by kupříkladu poskytnout stipendia tam, kde dochází k diskriminaci křesťanů nerovným přístupem ke vzdělání. Zastupitelské úřady by měly být pro ohrožené křesťany útočištěm, v němž naleznou pomoc právní, poradenskou i materiální," myslí si Bělobrádek.

Pochod se svíčkami

Lidovecká aktivita sama o sobě má evropský rozměr.

Evropští lidovci ve čtvrtek vyzvali vysokou představitelku pro zahraniční věci Catherine Ashtonovou, aby podnikla konkrétní kroky a vytvořila evropskou strategii na obranu křesťanských komunit a svobody náboženství. Evropští lidovci také včera ve Štrasburku uspořádali pietní pochod se svíčkami za pronásledované křesťany pod záštitou předsedy Evropské parlamentu Jerzyho Buzka.

"Násilné útoky na křesťany, které proběhly v období Vánoc v Nigérii, Iráku, Egyptě a na Filipínách, považujeme za alarmující," podotkl Bělobrádek společně s lidoveckou europoslankyní Zuzanou Roithovou.

 

Právě se děje

Další zprávy