Schwarzenberg lidovcům: Hájíme křesťany i eskymáky

Tereza Šídlová
20. 1. 2011 17:23
Ministr zahraničí reaguje na lidovecké výzvy, aby česká diplomacie více hájila pronásledované křesťany
Podle Karla Schwarzenberga se česká diplomacie stará o křesťany, o Židy i eskymáky
Podle Karla Schwarzenberga se česká diplomacie stará o křesťany, o Židy i eskymáky | Foto: Jan Langer

Praha - Nedávno zvolený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o sobě dává vědět.

Vyzval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga - i prostřednictvím svého blogu na Aktuálně.cz, aby se česká diplomacie nesoustředila jen na kubánské či barmské disidenty, ale aby se začala zajímat o práva pronásledovaných křesťanů ve světě.

Schwarzenberg mu dnes odpověděl. Ale zdůraznil právě tradici české diplomacie zabývat se lidskými právy v univerzální rovině."

"Česká republika se tradičně zasazuje o lidská práva ve světě a bude i nadále, a to ať už jsou oběťmi pronásledování křesťané nebo Židé, cikáni, eskymáci či kdokoli jiný," řekl Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Schwarzenberg v posledních dnech zdůrazňoval, že Češi se budou nadále zasazovat o lidská práva i podle nově připravované koncepce zdejší diplomacie.

Ministr dále řekl, že až se sejde se svými kolegy šéfdiplomaty z evropské sedmadvacítky, proberou, co je v problematice pronásledování křesťanů možné podniknout.

Právní pomoc křesťanům

Bělobrádek má ale rovnou konkrétní tipy, jak by měla česká diplomacie v této věci pomoci.

„Česká republika by měla nabízet azyl pronásledovaným a mohla by kupříkladu poskytnout stipendia tam, kde dochází k diskriminaci křesťanů nerovným přístupem ke vzdělání. Zastupitelské úřady by měly být pro ohrožené křesťany útočištěm, v němž naleznou pomoc právní, poradenskou i materiální," myslí si Bělobrádek.

Pochod se svíčkami

Lidovecká aktivita sama o sobě má evropský rozměr.

Evropští lidovci ve čtvrtek vyzvali vysokou představitelku pro zahraniční věci Catherine Ashtonovou, aby podnikla konkrétní kroky a vytvořila evropskou strategii na obranu křesťanských komunit a svobody náboženství. Evropští lidovci také včera ve Štrasburku uspořádali pietní pochod se svíčkami za pronásledované křesťany pod záštitou předsedy Evropské parlamentu Jerzyho Buzka.

"Násilné útoky na křesťany, které proběhly v období Vánoc v Nigérii, Iráku, Egyptě a na Filipínách, považujeme za alarmující," podotkl Bělobrádek společně s lidoveckou europoslankyní Zuzanou Roithovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 6 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy