Referendum zpochybňuje náš slib EU, míní Schwarzenberg

ČTK ČTK
19. 1. 2012 14:43
Češi by o finanční smlouvě mohli rozhodovat v rámci referenda o vstupu Česka do eurozóny
Karel Schwarzenberg je odpůrcem referenda
Karel Schwarzenberg je odpůrcem referenda | Foto: Josef Rabara

Praha/Manáma - Česká republika svými požadavky na referendum o přijetí eura zpochybňuje to, co slíbila v přístupové smlouvě k EU, míní šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Země tak ztrácí pověst serióznosti, vzkázal ve čtvrtek ministr prostřednictvím svého mluvčího Víta Koláře.

Ministr reagoval na jednání vlády, podle níž by o případném přistoupení země k chystané finanční smlouvě mohli lidé rozhodovat v rámci referenda o vstupu ČR do eurozóny.

"Zůstávám zásadním odpůrcem referenda v této věci. Co jsme slíbili v přístupové smlouvě, nemáme to v referendu zpochybňovat. Ztrácíme pak pověst seriózního partnera," uvedl ministr, který na zasedání vlády chyběl, protože je momentálně pracovně v Bahrajnu.

"Beru na vědomí rozhodnutí vlády," dodal šéfdiplomat podle mluvčího.

Vláda záměr schválila navzdory nesouhlasu TOP 09. V České republice se dosud platí korunou, ale země se při vstupu do EU zavázala, že společnou evropskou měnu přijme. Datum není stanoveno.

Premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek řekl, že by dal přednost tomu, aby se lidé vyslovili k nové smlouvě o fiskální odpovědnosti až v referendu o přijetí eura.

Smlouva přenáší pravomoci do Bruselu, uvedl premiér na jednání sněmovního evropského výboru. Druhou možností je všelidové hlasování o samotné smlouvě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy