Radní za ODS ustoupili Haškovi, podali rezignaci

Domácí Domácí
17. 6. 2010 9:48
Velká koalice se v Jihomoravském kraji rozpadla už začátkem června
ODS se nelíbilo, že by měl být Hašek hejtmanem i poslancem.
ODS se nelíbilo, že by měl být Hašek hejtmanem i poslancem. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Radu Jihomoravského kraje opustili členové ODS. Na zasedání podali rezignační dopisy, informovala Česká televize.

Mandát členům rady podle Hejtmana Michala Haška skončí k půlnoci.

Svůj post opustila náměstkyně Anna Procházková, radní Ilona Sokolová, Miloš Šifalda a Jaroslav Pospíšil. V uvolněné funkci na kraji zůstal jediný občanský demokrat. Marek Juha předsedá výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

Odcházející radní na postech dočasně zastoupí jejich kolegové z ČSSD. O nové koalici se začíná vyjednávat, sociální demokracie ji pravděpodobně sestaví s lidovci.

Rada bude nyní složena pouze ze sociálních demokratů. Dnešním krokem tak vyvrcholil rozpad koalice, kterou začala ODS po parlamentních volbách kritizovat.

"Modří" radní tehdy tvrdili, že ČSSD neplnila koaliční smlouvu. Na radě, kde chyběli, totiž rozhodla o dvou bodech jinak, než se obě strany dříve domluvily.

Už začátkem června navíc kritizovali zdvojení funkcí. Nezamlouvalo se jim, že by se měl Hašek kromě šéfování kraji věnovat i postu poslance.

"Obsazení pozice hejtmana je věcí koaliční smlouvy a je v zájmu obyvatel Jihomoravského kraje, aby měla hejtmana na plný úvazek," prohlásil tehdy šéf krajské ODS Jiří Kadrnka. Postavil se za něj i současný lídr strany Petr Nečas.

Hašek posléze občanské demokraty vyzval, aby se vzdali i postů radních.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy